JEMGYÝET

Özbek Lider, Avaza turizm bölgesine davet aldı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Türkmenistan’da büyük coşkuyla kutlanan At Bayramı dolayısıyla kutlama mesajını ileten Özbek Lider, Türkmen mevkidaşına Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov’u kabul ettiği için teşekkür etti.

Türkmen Lider, Özbek meslektaşı Mirziyoyev’i Türkmenistan’a çalışma ziyaretinde bulunmayı ve Balkan vilayetinde Hazar denizinin kıyısındaki Avaza turizm bölgesi ile tanışmaya davet etti.  Hazar’ın ekolojik yönden temiz kıyısında çocuk dinlenme tesislerinde, villalarda ve modern otellerde Özbekistan vatandaşlarını ağırlamaya hazır olduklarını kaydetti. Devlet Başkanı ayrıca, Hazar’ın rekreasyon imkanları ile tanışma fırsatı bulacağını belirtti.

Özbek Lider, bu daveti memnuniyetle kabul etti ve ziyaret tarihi diplomatik çevreler tarafından belirlenecek.

İki ülke Devlet Başkanları ayrıca, ülkeler arasındaki münasebetleri, uluslararası ve bölgesel konuları değerlendirdi.

Taraflar, Aşkabat’ta düzenlenen Orta Asya-Japonya Diyaloğu kapsamındaki 6.Dışişleri Bakanları toplantısını masaya yatırdı. Söz konusu toplantıya diğer ülkeler ile birlikte Özbekistan da katıldı. 

Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev, cumhurbaşkanlığına seçildikten sonra ilk yurtdışı ziyaretini 6-7 Mart 2017 tarihinde Türkmenistan’a gerçekleştirmişti. Bu ziyarette bir dizi anlaşmalara imza atıldı, Türkmenistan’ın Lebap vilayetinde Amuderya nehrinin üzerindeki demiryolu ve otomobil köprüleri hizmete açıldı. Ayrıca, Özbekistan’ın ilk Devlet Başkanı merhum İslam Kerimov’un heykeli açılmıştı.

Kaynak :Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň ýolbaşçylary Oleg Kononenkony doglan güni bilen gutlady

Ýewro-2024: 21-nji iýundaky duşuşyklary

Ata Watan Eserleri

Bolgariýa Türkmenistana täze ilçi belledi

Zimbabweniň parlament wekiliýeti Türkmenistanda saparda bolýar

Türkmenistanyň wekiliýeti Wengriýada saparda boldy

Gazagystan Türkmenistana täze ilçi belledi