TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti Türkmenistan’a büyükelçi atadı

Avrupa’nın iki ülkesi Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti Türkmenistan’a büyükelçi atadı. Söz konusu büyükelçiler, Türkmenistan Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva güven mektubunu sundu. Meclis Başkanı, büyükelçileri kabulünde Türkmenistan’ın iç ve dış siyaseti hakkında bilgi verdi. Ayrıca, ülkedeki kapsamlı kalkınma programları hakkında bilgi verildi. Görüşmelerde, Türkmenistan ile Avrupa ülkeleri olan Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti arasındaki işbirliği konuları görüşüldü.

Taraflar, ekonomi, ticari, eğitim, kültür, spor ve turizm alanındaki işbirliği imkânlarını görüştü.

Çek Büyükelçisi Yaroslav Siro, Türkmenistan ile Çek Cumhuriyeti arasındaki işbirliği daha da üst düzeylere taşımak için önemli potansiyelin olduğunu kaydetti.

Yunan Büyükelçi Andreas Friganas, kendi ülkesinin Türkmenistan hem ikili münasebetleri hem de çok yönlü işbirliği geliştirmek istediğini ve ayrıca dev uluslararası örgütler bazındaki ilişkilere sıcak baktıklarını ifade etti.

Görüşmelerde ayrıca, ülkeler arasında parlamento münasebetleri görüşüldü. Taraflar bu alanda karşılıklı ziyaretlerin yapılmasının önemli olduğuna dikkat çektiler.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan maýadarlary gämi gurluşygyna çagyrýar

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan-BAE: ulag ulgamyndaky hyzmatdaşlyk işjeňleşdiriler

Ata Watan Eserleri

Guterreş: ulag pudagyny özalky ösüşine getirmek üçin bilelikde işlemeli

Ata Watan Eserleri