TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti Türkmenistan’a büyükelçi atadı

Avrupa’nın iki ülkesi Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti Türkmenistan’a büyükelçi atadı. Söz konusu büyükelçiler, Türkmenistan Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva güven mektubunu sundu. Meclis Başkanı, büyükelçileri kabulünde Türkmenistan’ın iç ve dış siyaseti hakkında bilgi verdi. Ayrıca, ülkedeki kapsamlı kalkınma programları hakkında bilgi verildi. Görüşmelerde, Türkmenistan ile Avrupa ülkeleri olan Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti arasındaki işbirliği konuları görüşüldü.

Taraflar, ekonomi, ticari, eğitim, kültür, spor ve turizm alanındaki işbirliği imkânlarını görüştü.

Çek Büyükelçisi Yaroslav Siro, Türkmenistan ile Çek Cumhuriyeti arasındaki işbirliği daha da üst düzeylere taşımak için önemli potansiyelin olduğunu kaydetti.

Yunan Büyükelçi Andreas Friganas, kendi ülkesinin Türkmenistan hem ikili münasebetleri hem de çok yönlü işbirliği geliştirmek istediğini ve ayrıca dev uluslararası örgütler bazındaki ilişkilere sıcak baktıklarını ifade etti.

Görüşmelerde ayrıca, ülkeler arasında parlamento münasebetleri görüşüldü. Taraflar bu alanda karşılıklı ziyaretlerin yapılmasının önemli olduğuna dikkat çektiler.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanda geçiriljek saýlawlar barada käbir gyzykly maglumatlar

Jozef Baýden: medeni hyzmatdaşlyk amerikan-türkmen gatnaşyklarynyň özenidir

“Arkadag şäheri hakynda” Türkmenistanyň Kanuny

Teswirle