JEMGYÝET

Yılbaşı ağacının ışıkları yakıldı

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’taki Alem Kültür ve Eğlence Merkezi'nin önündeki meydanda dikilen ve 38 metre yüksekliğindeki ülkenin en büyük Yılbaşı ağacının ışıkları törenler yakıldı. Törene, katılan başta çocuklar olmak üzere çok sayıda Türkmen vatandaşı en sevdikleri aile bayramının Yılbaşı Bayramı’nın yaklaşmasına sevindi.

Törene katılanlar Ayazbaba (Noel) ve Garpamuk’u büyük bir sabırsızlıkla beklediler. Alem Kültür ve Eğlence Merkezi’ne giden caddeler trafiğe kapatıldı ve çeşitli etkinlikler düzenlendi. Organizatörler, Alem Kültür ve Eğlence Merkezi'nin önündeki meydanı, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın ‘Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun kalbidir’ kitabına göre süslediler. 2018 yılı ülkede Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun kalbidir sloganıyla çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Törene katılan binlerce kişi, ışığı yakılan yeni yıl ağacının etrafında eğlendi. Türkmenistan’da aynı anda başlayan kutlamalar çerçevesinde Aşkabat başta olmak üzere bütün vilayet merkezlerindeki yeni yıl ağacının ışıkları aynı anda yakıldı. Meydanı dolduran çoğu çocuk binlerce kişi, müzik eşliğinde dans etti.

Ayazbaba (Noel) ve Garpamuk’u, aynı zamanda Türkmen masallarının kahramanları Akpamuk ve yedi erkek kardeşi ülkenin bütün vilayetlerini dolaşarak, Alem Kültür ve Eğlence Merkezi'nin önündeki meydanda dikilen Yılbaşı ağacının yanına geldiler. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy