JEMGYÝET

“Yeşil alan. Yeşil takım. Yeşil Türkmenistan”

Türkmenistan milli futbol takımı, 5 Ocak-1 Şubat 2019 tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenecek Asya Kupası’nda “Yeşil alan. Yeşil takım. Yeşil Türkmenistan” sloganıyla boy gösterecek. Türkmen takımını taşıyan otobüs bu sloganla süslenecek. Konuyla ilgili bilgi, Asya Futbol Konfederasyonu tarafından yapıldı.

Sloganların seçilmesi için oy kullanıldı. Türkmenistan için 3 seçenek sunuldu. Bu seçenekler “Geri döndük ve Zümrüt parlıyor” («We’re back and the Emerald shines brighter»), “Bir tutku, bir kalp” («One passion, one heart») ve “Yeşil alan. Yeşil takım. Yeşil Türkmenistan” («Green ground. Green team. Green Turkmenistan»). Oy kullanımı sonucunda “Yeşil alan. Yeşil takım. Yeşil Türkmenistan” sloganı Türkmen milliler için uygun görüldü.

Türkmen milli takımı, F grubunda Japonya, Özbekistan ve Umman ile mücadele edecek. Türkmenistan’ın grubunun yer altığı takımların sloganı ise şöyle;

Japonya: "Herkese saygı duy, kimseden korkma".

Özbekistan: “Biz buradayız. Özbekistan".

Umman: "4 milyon kalp, bir rüya."

Slogan yarışması ile açıklamada bulunan Asya Futbol Konfederasyonu Genel Sekreteri Dato Windsor John şu açıklamalarda bulundu: “Asya Kupası, Asya futbolunun zirvesidir ve futbolseverlere unutulmaz bir deneyim yaşatmaya çalışıyoruz. Kıtadaki futbolseverlerin desteğini daha da artırmasına, yaklaşan turnuvanın heyecan ve tutkusudur”.

Ýene-de okaň

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär