TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Yeni yılın ilk tayına “Rowaç” ismi verildi

Türkmenistan Devlet Başkanı ve Başkomutan Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, kolluk kuvvetlerine bağlı kuruluşların çalışmaları ile tanıştı ve askeri yetkililer ile toplantı yaptı.

Türkmen Lider, İçişleri Bakanlığı’na bağlı kuruluşu ziyaret etti ve bu kuruluşta yer alan hayvancılık kompleksini ve diğer üniteleri inceledi. İçişleri Bakanlığı’nın hayvancılık tesisinde 360’ya yakın büyükbaş hayvan yetiştiriliyor. Bunun için her türlü imkânlar sağlandı. Hayvanların iyi beslenmeleri için özel araziler tahsil edildi ve burada çeşitli tarım ekinleri ekilmektedir.

Bu çalışmalardan memnun kalan Türkmen Lider, bundan sonra da hayvancılık ve tarımcılık işlerinin genişletilmesini istedi.

Daha sonra Devlet Başkanı, ordunun ve kolluk kuvvetlerinin çiftliklerindeki kümes hayvancılığı çalışmaları hakkında bilgi aldı. Burada Türkmen Lideri’ne, tavuklar, ördekler, kazlar ve diğer kümes hayvanları da dahil olmak üzere, Savunma Bakanlığı’nın bağlı çiftliğinde tutulan çeşitli kümes hayvanları türleri gösterildi. Ayrıca Devlet Başkanı Devlet Sınır Kuvvetleri’ne ait hizmet köpekleri hakkında da bilgi aldı.

Daha sonra askeri kıyafetlerin ve diğer tarım ürünlerinin sergisini ziyaret eden Türkmen Lider, Devlet Gümrük İdaresi’nin kümes hayvan yetiştirme kompleksi hakkında bilgi aldı. Bu tesiste 50 bin tavuk yetiştirilmekte ve geçen sene 11 milyon yumurta alındı.

Ardından askeri yetkililer ile toplantı yapan Türkmen Lideri’ne İçişleri Bakanı tarafından 2019 yılının ilk günü dünyaya gelen tayı hediye etti ve ona isim vermesini istedi.

Devlet Başkanı 2019 yılını ‘Türkmenistan  – Başarılar Vatanı’ olarak ilan ettiklerini ve bu nedenle tayın isminin de Başarı (Rovaç) olmasını istedi.

 

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň Milli Mejlisiniň başlygynyň Aşgabada sapary

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan Russiýanyň Merkezi Aziýadaky strategik hyzmatdaşy

Amerikan işewürleri bilen duşuşyk

Teswirle