TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Yeni yılın ilk Bakanlar Kurulu: Orta Asya-Hindistan Diyaloğu hazırlıkları

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında 2019 yılının ilk Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin önemli gündemlerinin ele alındığı toplantıda, Ocak ayındaki açılış törenleri, Orta Asya-Hindistan Diyaloğunun ilk toplantısına yapılan hazırlıklar, yurtdışından ithal edilmekte ürünlerin azaltılması, yurtdışı ihracatının arttırılması yönündeki çalışmalar, Ulusal Deniz Taşımacılığı Yönetmeliğinin hazırlıkları ele alındı.

Maliye, bankacılık, tarım, enerji sektöründeki güncel konuların da ele alındığı toplantıda, dijital ekonomi konseptinin uygulanması yönünde talimatlar verildi.

DENİZ TİCARET FİLOSU GÜÇLENDİRİLİYOR

Ulaştırma, iletişim ve geçici olarak sanayi sektöründen sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Mammethan Çakıyev, Ulusal Deniz Taşımacılığı yönetmeliğinin hazırlıkları hakkında bilgi verdi. Bu alandaki çalışmaları “Deniz Ticaret Filosu” Anonim Şirketi yürütecek. Deniz filosu ve deniz taşımacılığı alanındaki çalışmalar hızlandırılacak.

Türkmenistan’ın Ticaret Nakliye Kanunu’na göre, yeni yönetmelik de yük taşımacılığının yasal, ekonomik ve organizasyon temelleri oluşturuldu.

Devlet Başkanı, Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’nın Orta Asya ve Hazar Havzası ülkeleri için stratejik öneme sahip olduğunu belirterek, limanın bütün potansiyelinin kullanılmasının Türkmenistan’ı yeni işbirliği alanlarına taşıyacağını belirtti.

Türkmen Lider, BM Genel Kurulu tarafından 2014, 2015 ve 2017 yıllarında ulaştırma alanında geniş bir uluslararası işbirliği alanlarının oluşturulması yönünde teklif ettikleri inisiyatifler kapsamında önemli kararlar aldığına dikkat çekti.

İhracat seferlerinin arttırılmasının önemine değinen Devlet Başkanı, Türkmenistan’ın üretim potansiyelinin artması ile yurtdışına çeşitli ürünlerin ihracatının yapıla bilineceğini ve burada deniz taşımacılığının yeni yönlerinin ortaya çıktığını belirtti.

Devlet Başkanı ayrıca, Çakıyev’e elektron hükümet programının hazırlanması yönünde talimatlar verdi.

2019 YILINDA 2030 TON KOZA ÜRETİLECEK

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Mammethan Çakıyev, 2019 yılında üretilecek koza hakkında da bilgilendirdi. Türkmenistan Tekstil Bakanlığı’nın Türkmenipek anonim şirketinin hammadde altyapısını arttırmak amacıyla koza hasadının çoğaltılması yönünde çalıştıklarını söyledi.

Bu bağlamda, vilayet valiliklerinin çalışmalar yaptığı kaydedildi. Bu yıl, koza üretim planı Ahal velayatı için 155 ton, Balkan için 25 ton, Daşoguz için 255 ton, Lebap için 960 ton ve Mary için 405 ton olmak üzere 2,030 ton olacak.

SU ARITMA TESİSLERİ İNŞA EDİLECEK

İnşaat ve enerjiden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Dadebay Amangeldiyev, Aşkabat şehrinde inşa edilecek su arıtma tesisleri hakkında bilgilendirdi. Halihazırda, Ahal vilayeti Ak buğday ilçesinde 4 adet su arıtma tesisi faaliyet göstermektedir. Aşkabat şehrinin sakinlerini kesintisiz içme suyu ihtiyacını karşılamak içim Aşkabat şehrinin Bahtiyarlık ilçesinde ve Ahal vilayeti Ak buğday ilçesinde su arıtma tesislerinin inşa edilmesi konusundaki teklifler sunuldu.

YURTDIŞI İTHALATI AZALDI

Ticaret, borsa ve işadamlarından sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov, Türkmen ürünlerinin yurtdışı ihracatı ve yurtdışından ithal ürünlerin azaltılması yönündeki çalışmalar hakkında bilgilendirdi.

Raporda açıklandığı üzere, gıda ithalatı genel olarak yüzde 27,5, et ve sucuk ürünleri yüzde 39,7, balık ürünleri – yüzde 33,9, süt ürünleri – yüzde 59,5 ve şekerleme – yüzde 48,5 makarna – yüzde 41,9, meyve suları ve alkolsüz içecekler – yüzde 94,1 oranda azaldı.

Bununla birlikte, yurt dışından ithal edilen bir takım mallar için tüketici talebi araştırılmış ve sistematik alımları üzerinde çalışmalar yapılmıştır.

Şu anda Sanayiciler ve Girişimciler Birliği üyeleri tarafından hayvancılık kompleksleri, Ayçiçek yağı, şeker, tavuk eti, yumurta, hayvan yemi üretim tesisleri inşa edilmektedir.

ORTA ASYA-HİNDİSTAN DİYALOÄžU HAZIRLIKLARI

Dışişleri Bakanı ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Raşid Meredov, Türkmenistan’ın dış politika öncelikleri hakkında bilgilendirdi. Orta Asya, Güney Asya ve Ortadoğu ülkeleri ile yakın işbirliği kapsamında Orta Asya-Hindistan Diyaloğu kapsamında bu ülkelerin Dışişleri Bakanları toplantısına hazırlık yapıldığı kaydedildi. Bu toplantıda siyasi, ekonomik, eğitim, teknoloji, kültür alanlarındaki işbirliği konuları ele alınacak. Bu diyaloğun toplantılarına Afganistan’ın da dahil edilmesi teklifinin sunulması öngörülmektedir.

12-13 Ocak tarihlerinde Özbekistan’ın Semerkant kentinde düzenlenecek Orta Asya-Hindistan Diyaloğu bu alanda yapılan ilk toplantı olacak. Yeni oluşturulan bu işbirliği formatı çok yönlü işbirliğinin geliştirilmesine katkı sağlayacak. Toplantıda, Orta Asya ülkeleri ile Hindistan’ın arasındaki ekonomik işbirliği konuları yanı sıra Afganistan’ın da dahilinde bölgeler projelerin ele alınması beklenmektedir.

Türkmen Lider, enerji, ulaştırma ve su diplomasisinin büyüyen rotlundan bahsederek, bu alanda bir takım çalışmaların yapılmasını istedi. Türkmenistan’ın BM Genel Kurulu’nda bu alanlarda ileri sürdüğü inisiyatiflerin uygulanması için uluslararası görüşmelerin yapılmasının önemine değindi. Bununla ilgili organize komitesisin kurulması ve etkinliklerin yapılacağı alanların belirlenmesi istendi.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň we Özbegistanyň Prezidentleri oktýabr aýynda duşuşarlar

BMG-niň Baş Sekretary Türkmenistanyň Garaşsyzlyk gününi gutlady

Türkmenistanda Garaşsyzlyk baýramy: Türkmenistanyň Prezidentiniň Gutlagy

Teswirle