JEMGYÝET

Yeni bir uluslararası etkinlik: Amul-Hazar 2018 rallisi

Bu sene Eylül ayında Türkmenistan’ın Karakum çölünde ülkenin bir ucundan diğer ucuna doğru uzayan Amul-Hazar 2018 rallisi, Rusya’nın başkenti Moskova’da tanıtıldı. Dünyaca ünlü ralli sporcusu  Jean-Louis Schlesser’ın önderliğinde yapılacak Africa Eco Race-2019 rallisi ile birlikte uluslararası yeni bir etkinlik olarak Turkmen Desert Race (Amul-Hazar 2018) rallisi de tanıtıldı.

Africa Eco Race 30 Aralık-13 Ocak tarihlerinde düzenlenecek. Bu ralliye katılacak sporcuları Fas, Moritanya ve Senegal toprakları bekliyor. Ralli yarışı 6 bin 500 kilometre mesafeyi içererek, 12 etap koşulacak. Yarışın pistinin yüzde 70’I Sahra çölünden geçecek.

Turkmen Desert Race (Amul-Hazar 2018) rallisi 9-15 Eylül tarihlerinde dünyaca ünlü Karakum çölünde koşulacak. Amul’dan (Türkmenabat) start alacak ralli, Hazar Denizi’nin kıyısında son bulacak. Şu an yarış rotası için yol haritası belirlenmektedir.

Törene katılan Türkmenistan Ulusal Olimpiyat Komitesi sekreteri Azat Muradov, Türkmenistan tüm alanlarda hızlı kalkındığını, uluslararası düzeyde spor etkinliklerini organizasyonlu tecrübesine sahip olduğunu kaydetti. Türkmen yetkili, Amul-Hazar rallisi ile bu tecrübenin daha da perçinleşeceğini kaydetti.

Fransız tarafının desteğiyle organize edilecek uluslararası etkinlik için 2 gün hazırlık yapılacak. Yarış 5 etapta devam edecek. Orta Asya’nın en sıcak çöllerinin birinden geçecek.

Bin 500 kilometrelik mesafede SSV, SUV'ler, kamyonlar yarışacak. 30 Mayıs 2018 tarihinden itibaren başvurular kabul edilecek.

Turkmen Desert Race (Amul-Hazar 2018) rallisi, Africa Eco Race rallisi Jean-Louis Schlesser’ın önderliğindeki organizatörleri tarafından gerçekleştirilecek.

Turkmen Desert Race (Amul-Hazar 2018) rallisi rojesi de, dünya yarışları dizisine dahil edilmesini göz önünde bulunduran Uluslararası Otomobil Federasyonu'nun (FIA) komisyonuna sunuldu.

Ýene-de okaň

Aşgabatda Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan türgenleri ugratmak dabarasy geçirildi

Ata Watan Eserleri

XXXIII tomusky Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan Türkmenistanyň milli ýygyndy toparynyň agzalaryna

Jo Baýden prezidentlige dalaşgärlikden ýüz öwürdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň daşary işler ministri Pakistanda saparda bolar

Türkmenistan-Owganystan-Gazagystan: täze demirýol taslamasy durmuşa geçiriler

Türkmenistanyň Halk Maslahatynyň mejlisi 24-nji sentýabrda geçiriler