JEMGYÝET

Yemin töreni ile ilgili basın toplantısı düzenlendi

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un yeniden cumhurbaşkanlığına seçilmesi dolayısıyla düzenlenen yemin töreninin ardından basın toplantısı gerçekleştirildi. Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Raşid Meredov’un gerçekleştirdiği basın toplantısına, yabancı büyükelçiler, Türkmenistan’ın yurtdışındaki büyükelçileri, yerel ve yabancı basın mensupları katıldı. Basın toplantısı, karşılıklı diyaloglar çerçevesinde aktif görüş alış verişlerin yapıldığı formatta gerçekleşti.

“Atavatan Türkmenistan” uluslararası dergisinin de davet edildiği basın toplantısında, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un yemin törenindeki konuşma metni üzerinde duruldu. Türkmenistan’ın bir sonraki 7 yıl içerisindeki izleyeceği yol haritası konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıda, Birleşmiş Milletler Türkmenistan Temsilcisi, AGİT Türkmenistan Temsilcisi, Rusya, Afganistan, Ukrayna, BAE, Kazakistan, Türkiye, Japonya ve Fransa Büyükelçileri birer konuşma yaptı. Yabancı büyükelçiler konuşmasında, temsil ettiği ülkelerin Türkmenistan ile işbirliğine büyük değer verdiğini ve Türkmen halkının kendi iradesi ile Devlet Başkanı’nı seçtiğini ve seçimlerin büyük bir katılımla gerçekleştiğini kaydetti.

Türkmenistan’ı temsilen konuşan Türkmenistan’ın BM Temsilcisi Aksoltan Atayeva ve Türkmenistan Çin Büyükelçisi Çınar Rüstemova konuşma yaptı. Türkmenistan’ın Çin Büyükelçisi, seçimlerin üst düzeyde organize edildiğini ve Çin’de birçok eyalette seçim sandıklarının kurulduğunu ifade etti.

Toplantıda 12 Aralık tarihinin BM Genel Kurulu tarafından Uluslararası Tarafsızlık günü ilan edilmesinin önemi üzerinde duruldu. Bilindiği gibi, her sene Türkmenistan’da 12 Aralık Tarafsızlık günü olarak kutlanırken, bundan sonra, uluslararası toplum, 12 Aralık günü “Uluslararası Tarafsızlık Günü” olarak kutlayacak. Bu Türkmenistan’ın diplomatik çalışanların başarısıdır. Öte yandan, yarın Türkmenistan’da Diplomatik çalışanlar günü kutlanacak, bununla ilgili Sergi ve Uluslararası konferans tertip edilecek.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

“Galkynyş” tans topary Türkiýede 2-nji orny eýeledi

Türkmenistanyň Mejlisi täze kanunçylyk namalaryny kabul etdi

Messili Argentina – Kopa Amerikanyň çempiony

Ata Watan Eserleri

Ispaniýa – Ýewropanyň çempiony

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan Donald Trampyň janyna howp salynmagyny ýazgardy

Ýewropanyň finaly: Angliýamy, Ispaniýa çempion bolar?