DÜNÝÄ

Yasga gölü – Türkmenistan’ın doğa harikası

Yüzölçümünün büyük bir kısmı çöl olmasına rağmen, Türkmenistan’da çok sayıda doğa harikası mekanlar bulunuyor. Bunlardan birisi de Yasga gölüdür. Bu göl ayrı bir güzelliği sahip olmakla beraber bulunduğu bölge halkının su ihtiyacının da önemli bir kısmını karşılıyor. Yer altı tatlı su ile acı su yan yana olmasına rağmen, bir-birine karışmamaktadır.

Türkmennebit Kurumu’nun desteğiyle Balkan vilayetinde bulunan yeraltı Yasga gölünden günlük 12 bin metreküp içme suyu üretilmektedir. Halihazırda bu rakam günlük 15 bin metreküpe çıkarıldı. Yerin altındaki sular borular ile göle aktarılmaktadır ve burada temizlenerek, içme suyuna dönüştürülmektedir.

Balkan vilayetinin merkezi Balkanabat kentinden 125 kilometre doğuda Karakum çölünde bulunan yeraltı gölün uzunluğu 60 kilometre, eni ise 25 kilometredir. Bu yeraltı gölün suyu Türkmennebit kurumu tarafından 1963 yılından bu yana kullanılmaktadır. Bu bölgede birbirinden yaklaşık 500 metre uzaklığı bulunan 49 kuyudan su alınmakatdır. Bu kuyuların derinliği ortalama 90 ve 123 metreyi bulmaktadır.

Göldeki tatlı su 25 ile 40 metre derinlikden çıkarılmaktadır. Bu göl hem tatlı hem de acı su olarak iki bölünmektedir. Tatlı su gölünün uzunluğu bin metre, eni ise 40 metreyi bulmaktadır. Derinliği ise 5,5 metreye kadar uzamaktadır. Acı su gölünün uzunluğu 1,5 kilometre olup, derinliği 2 metreye kadar ulaşmaktadır. 50 yıldır kullanılmakta olan Yasga gölünün hem suyunun eksilmemesi için büyük bir mücizedir.   

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

ABŞ-nyň ilçisi Klimow Türkmenistandaky wezipesini tamamlaýar

Eýranyň prezident saýlawlary üçin Türkmenistanda ses berişlik gurnalar

Türkmenistanda ýoga bilen meşgullanýanlaryň sany artýar

Peläniň ejesi 101 ýaşynda aradan çykdy

Türkmenistanyň SPECA-da başlyklyk eder

“Türkmenistan-Birleşen Arap Emirlikleri” işewürlik maslahaty geçiriler