JEMGYÝET

Yangala Kanyonu: Ateşli Kaleler

Amul-Hazar 2018 rallisi Balkan vilayetindeki parkurda sona erdi. Balkan vilayeti Türkmenistan’ın en büyük bölgelerinin birisidir. Bölgenin yüzölçümünün büyük bir kısmını Karakum çölü kaplamaktadır. Hazar Denizi’nin kıyısında yer alan vilayet birçok eşsiz tarihi güzellikleri de barındırmaktadır.

Balkan vilayetinin batı kısmını Büyük ve Küçük Balkan dağları kapsamaktadır. Bölgenin kuzeybatısındaki Yankale kanyonu muhteşem görünümü ile hayran bırakmaktadır. Yankale Türkmenceden tercüme edildiğinde ateşli kaleler anlamını vermektedir. Bu isim kanyonun kırmızı renkte olması ile bağlantılıdır. Günün ve aydınlatmanın zamanına bağlı olarak, dağlar gözlerimizin önünden değişmektedir: Şafak vaktindeki soğuk mavileşen kanyon gün batımında yanan kırmızı rengini almaktadır.

Bölgede Kemal ata kanyonu da yer almaktadır. Kanyon duvarları dinozor yumurtalarını andıran oval ve yuvarlak taşlarla süslenmiştir. Bölgeye koyun ve develer su için getirilmiştir.

Ayrıca Balkan vilayetinde 30 civarında çamur volkanlar yer almaktadır. Aligül, Boyadağ, Gökpatlavuk, kaynayan bugor gibi birçok çamur volkanlar hayran bırakmaktadır. Kil, mil, sıcak su ve gaz çıkışından oluşan çamur volkanlar bölgeye gelenlerin ilgisini çekmektedir.

Bölgedeki önemli tarihi mekan olan Dehistan dışında da dünyaca ünlü Gözli ata türbesi, Yangikale kanyonu ve 30 civarında çamur volkanları yer almaktadır.

Gözli ata türbesi Türkmenbaşı şehrinden 157 kilometre uzaklıkta yerleşmektedir. Türbe pembe, yeşilimsi, kırmızımsı dağların muhteşem şekli ve güzelliği ile çevrili pitoresk bir alanda yer almaktadır. Bu topraklarda Türkmen halkı bağımsızlığı uğruna Hiva Hanı’na karşı cesurca savaşmıştır.

Halihazırda Balkan vilayeti Türkmenistan’ın endüstriyel kalkınmasında önemli rol oynamaktadır. Bölge doğal kaynaklar sonucunda kimya sanayisi ve petrol üretimi alanında büyük projeler hayata geçirilmektedir. Bölgede Türkmenbaşı Petrol Rafinerisi faaliyet göstermektedir. Ekolojik olarak temiz Euro-4 ve Euro-5 marka yakıt üretilmektedir. Benzin yanı sıra birçok dizel ve diğer yakıtlar bu bölgeden yurtdışına ihraç edilmektedir.

Ýene-de okaň

Ýaş alymlar sylaglandy

Türkmen halkynyň Milli Lideri daşary ýurtly işewürler bilen duşuşdy

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürlerini kabul etdi

Türkmenistanyň Prezidenti Narendra Modini gutlady

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň ýolbaşçylaryny gutlady

Türkmen-koreý gatnaşyklary sanlarda

Ata Watan Eserleri