TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Yabancıların çalışma izin oranına ilişkin önemli değişiklik

Türkmenistan Migrasya Hakkında Kanununda önemli değişiklik yapıldı. Buna göre, Türkmenistan mevzuatı ile belirlenen yerli-yabancı oranına ilişkin  muafiyet getirildi. 30 Mart 2017 tarihinde Türkmenistan gazetesine yayınlanan ve Migrasya Kanununa Değişiklik yapılmakla ilgili Kanunun 2. Maddesine göre yayınlandığı gün yürürlüğe giren bu düzenlemeye göre, Türkmenistan Migrasyan hakkında Kanunun 22. Maddesinin 4. Bölümünün 1. Paragrafından sonra aşağıdaki bent eklenmiştir:

 

“ İş verende belirlenen görev listesinde  görev sayısının  azlığı nedeniyle çalışan Türkmenistan vatandaşlarının ve yabancı vatandaşlarının sayısının Türkmenistan kanunun da belirlenen oranı karşılaması  mümkün değilse, bunlar bu talepten muaf tutulacaktır”.

 

Burada “…bu talepten muaf..” ibaresinden anlaşılması gereken mevcut yüzde 90 ve yüzde 10 oranlarıdır. Türkmenistan hukukundaki güncel mevzuata göre, belirlenen istisnanalar haricinde, bir kurumda yabancı istihdam edilecekse, yerli çalışanın oranının en az yüzde 90 olması gerekmektedir.

 

Değişiklik yapmakla ilgili Kanunla ayrıca, 6. Maddenin 4. Kısmının kaldırılmıştır. Kaldırılan bu kısmın ise, 22. Maddenin 4. Bölümüne eklendiği gözlenmektedir. Buna göre, çalışma izninden ve yüzde 90 ve yüzde 10 oranından muaf tutulan diğer istisna durumlar artık Kanunun 22. Maddesinde düzenlenmektedir.

 

Türkmenistan hukukuna ilişkin haberler ve analizlerden anından haberdar olmak için bizi sosyal medyadan da takip edebilirsiniz.

 

Paylaşılan Sosyal Medya Hesaplarımız:

 

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 

https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/

  

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

 

 

Ýene-de okaň

Arkadag gazeti döredildi

“Arkadag” futbol kluby döredildi

Mejlise saýlanan deputatlaryň 26 göterime golaýyny zenanlar düzýär

Teswirle