DÜNÝÄ

Video-konferansı toplantı: Ekoloji işbirliği ele alındı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Başkanı, bazı Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, vilayet valilerinin katılımıyla video-konferans eşliğinde çalışma toplantısını gerçekleştirdi.

4 İLÇEDE MODERN YERLEŞİM ALANLARI İNŞA EDİLECEK

Türkmen Lider, video-konferans bağlantılı iş toplantısında ilk önce sırasıyla Ahal, Balkan, Daşoğuz, Lebap ve Mari vilayet valileri ile görüştü. Görüşmede, valiler Türkmen Lideri’ne mevsimlik tarım işleri, pamuk ekimi hazırlıkları, ağaçlandırma kampanyası için yapılan hazırlıklar, Dünya Kadınlar Günü kutlamaları hazırlıkları, sosyo-ekonomik kalkınma programı kapsamındaki inşaat çalışmaları hakkında bilgilendirdi.

Lebap valisi T.Atahallıyev ile yapılan görüşme sırasında toplantıya inşaattan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Dadebay Amangeldiyev davet edildi. Başkan Yardımcısı, Lebap vilayetinin Çarçev, Sayat, Halaç ve Kerki ilçelerinde modern yerleşim alanlarının inşa edilmesine yönelik projeler hakkında bilgilendirdi.

Yeni yerleşim alanları 3 bin 500 aileleri kapsamaktadır. Aileler için inşa edilecek konutlar günümüz şartların uygun olarak inşa edilecek. ayrıca yerleşim alanlarında okul, kreş, kültür merkezi, mağazalar, idari ve sosyal amaçlı binalar kurulacak. Konutlar bir, iki ve dört katlı olacak.

Devlet Başkanı, bu yerleşim alanlarının ilgili uzmanlar ile yeniden öğrenilmesi, yeraltı su kaynaklarının derecesinin ölçülmesi, buna uygun olarak binalar inşa edilmesi konusunda talimatlar verdi.

AÄžAÇLANDIRMA KAMPANYASINA HAZIRLIK

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Dadebay Amangeldiyev ayrıca Aşkabat ve Karakum nehrinin kıyısında gerçekleştirilecek ağaçlandırma kampanyası hakkında bilgi verdi. Bunun için hem Aşkabat hem de bütün vilayetler hazırlıklar yapılmaktadır. Kapsamlı ağaçlandırma kampanyası döneminde ülke genelinde pek çök meyveli ve meyvesiz fidanların dikilmesi öngörülmektedir.

Ülke genelinde bu sene itibariyle 3 milyon fidan dikilecek.

Daha sonra Meclis Başkanı Gülşat Mammedova, Dünya Kadınlar Günü için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

TÜRKMEN HEYETİNİN GÜNEY KORE ZİYARETİ

Petrolgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Myratgeldi Meredov, Güney Kore’nin başkenti Seul’da düzenlenen 7.Hükümetlerarası Türkmen-Kore İşbirliği Komisyonu toplantısı hakkında bilgi verdi. Türkmen heyeti, bu ziyareti kapsamında Güney Kore Başbakanı Lee Nak-yok tarafından kabul edildi.

Güney Kore’nin İhracat-İthalat Bankası (KEXİM) ve Kore Ticari Sigorta Kurumu (KSURE) ile işbirliğinin genişletilmesine yönelik konular ele alındı ve Kore kurumlarının Türkmenistan’da Güney Koreli firmalar ile ortaklaşa gerçekleştirilecek projelere finans kaynağının sağlanması yönünde katkı sağlayacak. Bunun yanı sıra Seul’da Samsung ve LG şirketleri arasında petrolgaz sektöründeki yatırım projeleri konusunda b şirketlerin yetkilileri ile görüşmeler yapıldı.

7.Hükümetlerarası Ekonomik İşbirliği toplantısında ticari, enerji, inşaat, ulaştırma, haberleşme, tarım, eğitim, sağlık, kültür, spor, turizm ve standardizasyon alanlarında işbirliği konuları görüşüldü.

Görüşmelerde petrolgaz ve kimya sanayi sektöründeki işbirliği ön plana çıktı. Bu alanda birçok projelere imza atıldı ve yeni projelerin hayata geçirilmesi konusunda olumlu görüşmeler sağlandı.

Taraflar Türkmen tarafının Medical Korea 2019 Konferansı’na Türkmen tarafının katılmasını sağlamak konusunda anlaştı. Ayrıca, toplantı kapsamında ilgili protokole imza atıldı.

Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası ile Uluslararası Kore Ticari Birliği (KITA) işbirliğinde iş forumu düzenlendi.  İş forumunda Türkmen ve Kore iş dünyası temsilcileri arasında balıkların çoğaltılması, Türkmenistan’da üretilen sanayi ürünlerin ihracatı, tarım ve gıda ürünlerinin üretimi için ekipman tedariki ve diğer alanlarda bir dizi anlaşmalar sağlandı.

EKOLOJİ ALANDA İŞBİRLİÄžİ VE BÖLGESEL KONSENSÜS

Daha sonra çalışma toplantısında Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Türkmenistan’ın başkanlığını yaptığı Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

2017-2019 yıllarında bu örgüte başkanlık eden Türkmenistan, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere diğer uluslararası kuruluşlar ile yakın işbirliği içerisinde oldu. Türkmenistan’ın girişimiyle 12 Nisan 2018 tarihinde BM Genel Kurulu tarafından BM ile Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu arasında işbirliği konulu karar alındı.

2008 yılında BM Genel Kurulu tarafından Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’na gözlemci statüsü verildi ve bu atılım Aral sorunun küresel bir problem teşkil ettiği tüm dünyaya duyuruldu.

Türkmenistan geçen sene Ağustos ayında Avaza Turizm Bölgesi’nde Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu kurucu üye ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı.

Türkmen Lider, Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’na başkanlık eden Türkmenistan’ın Aral’ın kıyısındaki çevre durumunun iyileştirilmesi, su kaynakların rasyonel kullanımı, iklim değişikliğine adapte olunması yönünde bir dizi çalışmalar yaptığını ve olumlu bir işbirliği içerisinde olduğunu belirtti.

Devlet Başkanı, Aral’ın kurtarılmasının bir iç sorum değil, bölgesel bir problem olduğunu ve bu sorunun çözülmesi için kapsamlı bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu, BM ile sistematik bir biçimde çalışmaların devam ettirilmesi gerektiğini belirtti.

2012 yılında Rio 20 Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’nda Aral konusunda BM Özel Programı’nın hazırlanmasını teklif ettiklerini belirten Devlet Başkanı, gelecek te bu Programın BM’nin iç barajlar ile ilgili problemlerde çok yönlü belgelerin hazırlanması için bir platform oluşturacağını ifade etti.

Devlet Başkanı, Güney Kore’nin Tegu kentinde düzenlenen 7.Dünya Su Forumu’nda Su Diplomasisi ile ilgili öneride bulunduklarını, bu bağlamda suyun verimli kullanılması kazanılmasının önemine değindiklerini kaydetti.

Türkmen Lider, Aral’ın kurtarılması, Orta Asya’daki su ve ekoloji problemlerinin çözümü için uluslararası işbirliğine hazır olduklarını ve bu konuda Türkmenistan’ın ileri sürdüğü girişimlerin dünyaya anlatılması konusunda çalışmaların devam ettirilmesini istedi.

Ýene-de okaň

USAID tarapyndan žurnalistler üçin okuw seminary guraldy

ADNOC kompaniýasynyň wekiliýeti Aşgabada geldi

Rumyniýada Magtymguly Pyraga bagyşlanan çäreler geçiriler

Konsullyk, serhet we gümrük boýunça türkmen-eýran toparynyň 16-njy mejlisi geçirildi

Hytaý bilen Gruziýanyň arasynda wizasyz döwür başlandy

Wengriýada täze prezident saýlandy