TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Video-konferansı toplantı: deve çiftliklerinin kurulması gündemde

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Meclis Başkanı, Aşkabat ve vilayet valileri ve bazı bakanların katılımıyla video-konferansı çalışma toplantısını gerçekleştirdi. Vilayet valileri ile tarım sektöründeki mevcut çalışmaları, pamuk ekimine hazırlıklar, ağaçlandırma kampanyası ve Uluslararası Nevruz Bayramı kutlamalarını değerlendiren Türkmen Lider, Meclis Bakanı ile 25 Mart’ta yapılacak parlamento seçimlerini ele aldı.

Devlet Başkanı, bu defaki video-konferansı toplantısında deve çiftliklerinin kurulması konusunu gündeme getirdi. Türkmen Lider bu konuyu Devlet Güvenlik Kurulu Sekreteri, Savunma Bakanı Yaylım Berdiyev ve Sağlık Bakanı Nurmuhammet Amannepesov ile görüştü. Sağlık Bakanı, Türkmen Lideri’ne Ak buğday ilçesinde kurulacak sanatoryum ve Avaza turizm bölgesindeki sağlık tesisleri hakkında bilgi verdi.

Devlet Başkanı sağlık sektöründeki tesislerin inşasının kontrol altına tutulmasını isteyerek, Aşkabat’taki sağlık semtinde çeşitli kozmoloji hizmetlerini sağlama konusunda uzmanlaşmış modern bir medikal-kozmetik merkezinin inşa edilmesi konusunda uluslararası ihale açılmasını istedi.

Türkmen Lider, bakanlar ile bu konu dışında deve sütü hakkında konuştu. İnsan sağlığının önemli olduğuna dikkat çeken Devlet Başkanı, fermente süt ürünü olan deve sütünden hazırlanan deve çalının özelliklerinden bahsetti. Deve çalı birçok vitaminleri açısından oldukça zengin olduğunu, örneğin C ve D vitaminleri inek sütünden üç kat daha fazladır, bu nedenle çalın bir dizi hastalığın önlenmesinde faydalı olduğunu belirten Türkmen Lider, hastanelerde yemek listesine deve çalının dahil edilmesinin önemli olduğuna dikkat çekerek, düzenli olarak kullanılmasının vücuttaki toksinlerin atılmasına ve vücudun direncini arttırılmasına imkan sağladığını ifade etti.

Devlet Başkanı bu nedenle Sağlık Bakanına, Savunma Bakanına ve Ahal vilayet valisine deve çiftliklerinin kurulması ve deve çalı ile ilgili üretim tesisinin açılması konusunda tekliflerin hazırlanmasını istedi.

Ýene-de okaň

Döwlet Dumasynyň Başlygy şu gün Türkmenistana gelýär

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan Azerbaýjanyň Eýrandaky ilçihanasyna edilen hüjümi ýazgardy

Täjigistanyň Prezidenti Türkmenistanyň Prezidentini sapar bilen gelmäge çagyrdy

Ata Watan Eserleri

Teswirle