JEMGYÝET

Video-konferansı Bakanlar Kurulu gerçekleştirildi

2019 yılı itibariyle Türkmenistan’da dijital ekonomi sisteminin uygulanmaya başlamasıyla birlikte Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov Bakanlar Kurulu toplantılarını video-konferans bağlantı sistemiyle gerçekleştirmektedir. Türkmen Liderin gerçekleştirdiği yeni Bakanlar Kurulu’nda ülkedeki pek çok sektördeki çalışmalar değerlendirildi. Sadece Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları değil, aynı zamanda bakanlar ve kamu kurum yetkilileri de video-konferansla bilgi verdi.

MEZUNLARIN İSTİHDAMI

İlk olarak eğitim, sağlık ve spordan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Pürli Agamuradov ve Eğitim Bakanı M.Geldiniyazov, yüksek eğitim kurumlarından mezun olan öğrencilerin istihdamı yönünde yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirdi. Son yıllarda ülke ekonomisinde özel sektöründe payının arttığı ifade edildi. Bu sektörün kalifiyeli eleman ihtiyacının giderilmesi için yapılan çalışmalar değerlendirildi. Öğrencilerin istihdamı konusundaki Kurala bazı değişiklikler yapıldı ve bu alanda dünya tecrübesi öğrenildi. Genellikle üniversite mezunları 2 yıllık çalışmaya gönderilmektedir.

SİSMİK RİSK AZALTMA PROGRAMI

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Pürli Agamuradov Türkmenistan’ın sismik tehlikeli bölgelerinde sismik risk azatlımı programını sundu. Türkmen Lider bu programı onaylayarak, ilgili karara imza attı ve elektronik sistemle derhal devlet yetkilisine ulaşmasını sağladı.

ULUSLARARASI SAÄžLIK KONFERANSINA HAZIRLIKLAR

Sağlık Bakanı Nurmuhammet Amannepesov, Türkmen Lideri’ni Nisan ayında yapılacak Bulaşıcı olmayan hastalıklarla mücadele konulu Uluslararası Bakanlar Konferansı’na yapılan hazırlıklar hakkında bilgilendirdi. 2’ncisi yapılacak bu foruma 50’ün üzerinde ülkeden uzmanların, Dünya Sağlık Örgütü temsilcilerinin ve diğer uluslararası ve bölgesel örgütlerden yetkililerin katılması bekleniyor.

Üst düzey konferansın gündeminde, sağlık sektöründeki güncel konulara değinilecek, bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi için en iyi uygulamaların ve bu doğrultuda hükümet programlarının başarılı bir şekilde uygulanması yönünde görüş alışverişinde bulunulacak.

Bakan ayrıca, sağlık sektörünün altyapısının güçlendirilmesi, halka kaliteli sağlık hizmetlerinin sağlanması yönündeki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

TÜRKMENİSTAN, PETROTECH 2019 PETROLGAZ KONFERANSI VE FUARINA KATILACAK

Petrolgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Myratgeldi Meredov, 10-12 Şubat tarihlerinde Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de yapılacak Petrotech 2019 Uluslararası Petrolgaz Konferansı ve Fuarına katılacaklarını kaydetti. Bu konferansa katılacak olan Türkmengaz devlet kurumu, dünyanın önde gelen şirketlerine Türkmenistan petrolgaz sektöründeki son gelişmeler, dev yatırım projeleri, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesi hakkında bilgi verecek.

SONDAJ BORULARI SATIN ALINACAK

Türkmenpetrol devlet kurumu başkanı D.Haciyev, petrol sektöründeki çalışmaları, petrol üretiminin arttırılması ve petrol arama çalışmaları hakkında bilgilendirdi. Türkmen yetkili ayrıca, Türkmenpetrol kurumu için sondaj borularının satın alımı hakkında hazırlanan sözleşmeyi sundu.

Türkmen Lider, bu sözleşmeyi onaylayarak, ilgili karar imzaladı ve bu kararı anında Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Myratgeldi Meredov ulaştırdı.  Türkmenpetrol Kurumu ile İtalyan ProBusiness S.r.l. şirketi arasında petrol ve gaz sahalarındaki sondaj ve onarım işleri için gerekli 2 424 ton sondaj borusu alımı sözleşmesi imzalandı. Sözleşme gereği, ödemelerin geri kalan kısmı Türkmenbaşı Petrol Rafinerisi’nin para kaynağı ile finanse edilecek.

Daha sonra Türkmengaz devlet kurumu başkanı M.Arçayev, TAPİ projesinin Türkmenistan topraklarındaki inşası hakkında bilgilendirdi.

NONWOVEN ÜRETİM

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Mammethan Çakıyev,Türkmenistan Tekstil Bakanlığı işletmelerinde Nonwoven üretim hakkında bilgi verdi.

Aşkabat Tekstil Kompleksi’nde her yıl 4 bin 200 ton pamuk ipliği atıkları işlenmektedir ve bundan 250 ton tıbbi ve kozmetik pamuk üretilmektedir, geri kalanı yurtdışına ihraç edilmektedir. Bu bağlamda atıkları yeniden işlemek ve yurtdışında rekabet edebilecek kapasitede temiz, çevre dostu ve yüksek kalitede nonwoven (Örme veya dokuma olmayan sadece özel kullanımlar için üretilen, kullanım Süresine göre de maliyeti oldukça düşük olan teknik bir tekstil malzemesidir) kumaş üretilmesi hedeflenmektedir.

Ardından, 2019’da ülkenin çimento fabrikalarının ihtiyaç duyduğu demir cevheri hammaddelerini elde etmek için yapılan çalışmalar hakkında Türkmenistan Devlet Başkanı bilgilendirildi.

TAP ELEKTRİK HATTI PROJESİ

Enerji Bakanı Çarımurat Pürçekov, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesine paralel inşa edilecek Türkmenistan-Afganistan-Pakistan (TAP) elektrik hattı projesi hakkında bilgilendirdi. Geçen sene bu projenin hayata geçirilmesi için Türkmenistan Enerji Bakanlığı ile Çalık Holding arasında mutabakat muhtırası imzalandı. Şubat 2018’de Türkmenistan ve Afganistan Devlet Başkanları, Pakistan Başbakanı ve Hindistan yetkilisinin katılımıyla bu projenin temeli atıldı.

Ekim 2018’de Türkmenistan-Afganistan-Pakistan (TAP) elektrik hattı projesiyle ilgili Türkmenistan Enerji Bakanlığı ile Afganistan İslam Cumhuriyeti Enerji ve Su Kaynakları Bakanlığı arasında anlaşma imzalandı. Bu anlaşmada, Afganistan’a gönderilecek elektrik miktarı belirlendi. Bu çalışmaların ardından proje belirlenen program kapsamında yürütülmektedir.

2,3 MİLYAR DOLARLIK OTOBANIN TEMELİ ATILACAK

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye özel firmalar tarafından inşa edilecek Aşkabat-Türkmenabat otobanının temel atma törenine yapılan hazırlıklar hakkında bilgilendirdi.

Türkmen ekonomisi için büyük bir proje olan ve 2,3 milyar dolar maliyetli bu otobanın Türkmenistan’ın lojistik ve transit taşımacılık altyapısı için önemli olduğu vurgulandı.

TÜRKMEN-ÖZBEK İŞ KONSEYİ KURULUYOR

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov ayrıca, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın geçen sene Özbekistan’a yaptığı ziyarette imzalanan Türkmen-Özbek İş Konseyi’nin kurulmasına yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Konsey’in temel hedefleri arasında, iki ülkenin iş dünyası arasında verimli işbirliğinin güçlendirilmesi, Özbek pazarında Türkmen üreticilerinin mallarının tanıtımının yanı sıra girişimciliğin geliştirilmesine destek veren ortak konferans ve sergilerin düzenlenmesi de yer alıyor.

Bakanlar Kurulu’nda ayrıca, ülkenin dış gündemine yönelik konular ele alındı. Bu bağlamda, Türkmenistan’a ziyaret gerçekleştiren Japon heyeti ve Enerji Şartı Genel Sekreteri Urban Rusnak ile yapılan görüşmelerin sonuçları hakkında bilgi verildi.

Toplantıda, Şubat ayında açılışı yapılacak projeler hakkında bilgi verildi. Birçok bakanlar kendi kurumlarındaki çalışmaları rapor etti.

Ýene-de okaň

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär