JEMGYÝET

Video-konferansı Bakanlar Kurulu: Buğday hasat dönemi başlıyor

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov genellikle her hafta Cuma günleri düzenlediği Bakanlar Kurulu toplantısını bu defa farklı bir yöntemle gerçekleştirdi. Bakanlar Kurulu’nu video-konferans aracılığıyla gerçekleştiren Türkmen Lider, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ile ülkenin içi ve dış gündemini değerlendirdi.

6 HAZİRAN’DA BUÄžDAY HASAT DÖNEMİ BAŞLIYOR

Türkmenistan başlıca tarım ürünü olan buğday hasat dönemi Bakanlar Kurulu’nda görüşülen ilk gündem maddesi oldu. Tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve vilayet valileri ülke genelinde buğday hasadı için yapılan hazırlıklar hakkında bilgilendirdi.

Türkmen Lider, tarım sektöründeki reform çalışmalarının olumlu sonuçlar verdiğini kaydederek, çiftçilerin ihlaslı çalışmaları sonucunda çok miktarlarda buğday hasadı yetiştirdiklerini kaydetti. Türkmen Lider, hasadın kayıpsız toplanması için bütün imkanların seferber edilmesi konusunda yetkililere talimat vererek, Ahal, Lebap ve Mari vilayetlerinde hasat döneminin 6 Haziran, Balkan ile Daşoğuz vilayetlerinde ise 13 Haziran’da başlamasına izin verdi.

Orta Asya bölgesinin en önemli pamuk ve buğday üreticilerinden Türkmenistan’da bu sene ülke genelinde 760 hektar alana buğday ekildi ve 2018 yılı için 1 milyon 600 bin ton buğday rekoltesinin toplanması hedeflenmektedir.

Hasat çalışmalarına her vilayetin yaşlılar heyetinin dualarıyla başlanması öngörülmektedir.

ULUSAL LOJİSTİK VE TAŞIMACILIK DERNEÄžİ KURULACAK

Toplantıda, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Türkmen Lideri’nin sürdürülebilir ulaştırma alanındaki uluslararası girişimlerinin hayata geçirilmesi yönündeki çalışmalarından bahsetti.

Bu sektördeki işbirliği dünya gündeminin stratejik konusuna dönüştü. BM Genel Kurulu’nda ulaştırma konusu bir dizi uluslararası kararlar alındı. Avrasya bölgesinde çok yönlü bir ulaştırma ve lojistik projeleriyle dikkat çeken Türkmenistan’da Ulusal Lojistik ve Taşımacılık Derneğinin kurulması hedeflenmektedir.

Bu derneğin daha sonraki dönemde Uluslararası Nakliyeciler Federasyonu (FIATA) üye olması için çalışmaların yapılması öngörülmektedir. FİATA Başkanı, 2 Mayıs’ta Avaza’da düzenlenen uluslararası ulaştırma Konferansı’na ve Türkmenbaşı Deniz Limanı açılışına katılmıştı. Merkez ofisi İsviçre’nin Glattbrugg kentinde bulunan FİATA’ya 150 ülkeden birçok ulaştırma dernekleri üyedir.

Türkmen Lider, bu teklini onaylayarak, Dışişleri Bakanı’na bu yöndeki çalışmaları hızlandırması için gereken talimatları verdi.

TÜRKMENİSTAN ESCAP TOPLANTISINA KATILDI

Türkmenistan Maliye ve Ekonomi Bakanı B.Bazarov öncülüğündeki heyetin Birleşmiş Milletler Asya ve Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu'nun (ESCAP) 74. Oturumuna katılmalarına ilişkin konu görüşüldü. Bakan video-konferans aracılığıyla Devlet Başkanı’na bu konuda bilgilendirdi.

Bangkok’da düzenlenen ESCAP toplantısında Asya ve Pasifik bölgesi için 2030 yılı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri görüşüldü. Forumda Sürdürülebilir Kalkınma kapsamında Türkmenistan’ın sosyo-ekonomik kalkınma çalışmaları anlatıldı.

Türkmen Lider, Ulusal tarım programının ana hedeflerinin halkın yaşam şartlarını daha da iyileştirmek olduğunun ve bunun da Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasında yer aldığını kaydederek, bu alandaki çalışmaların hızlandırılmasını istedi.

Devlet Başkanı, insan yaşamının süresinin uzatılması için koşulların yaratılmasının önemi değinerek, bunun ülkenin ekonomik büyümesinin temel göstergelerinden biri olduğunu ifade etti.

TIPTA TEKNOLOJİK GELİŞME

Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyeleri doğrultusunda, dünyanın gelişmiş ülkelerinde, sağlık okuryazarlığını, sağlık hizmetlerinin uzaktan danışmanlığını ve izlenmesini ve doktor ile hasta arasındaki diyaloğu arttırmak için özel SMS mesajları yaygın olarak kullanılmaktadır. Türkmen Lider’in talimatı üzerine Türkmenistan Sağlık Bakanlığı Altın Asır GSM operatörü aracılığıyla SMS mesajlarının gönderilmesi değerlendirildi.

Bu bağlamda, sağlıklı bir yaşam tarzını popülerleştirmeyi, insanların kötü alışkanlıkları terk etmelerini teşvik etmeyi, sağlıklı bir diyetin temelleri hakkında bilgi yaymayı amaçlayan SMS mesaj gönderme teklifi sunuldu.

HAZIRAN AYI KÜLTÜREL PROGRAMLARI

Türkmenistan Haziran ayında Dünya Çocuklar Günü, Dünya Çevre Günü, Bilimler Günü, Kültür ve sanat çalışanları ve Mahtumkuli Firaki Şiir Günü ve Dünya Bisiklet Günü kültürel etkinlikler ile kutlayacak. Bu önemli günlerde sanatçıların katılımıyla tiyatro oyunları sergilenecek, konserler, sergiler ve bilim konferansları düzenlenecek.

Ünlü Türkmen besteci Nuri Halmamedov’un doğumunun 80.yıldönümü dolayısıyla festival ve Devlet Senfoni Orkestrası’nın konseri gerçekleştirilecek.

Bunun yanı sıra video bağlantılı toplantıda Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı M. Çakıyev Balkanabat, Daşoguz, Mari ve Türkmenabat kentlerinde otobüs istasyonlarının projesini sundu.

Öte yandan, Devlet Başkanı bir dizi önemli kararlara imza attı.

– Türkmen Lider’in Kararı doğrultusunda Türkmenistan’ın Çin Büyükelçi Çinar Rüstemova aynı zamanda Kuzey Kore Büyükelçisi görevine atandı.

– Berdimurat Cumayev, Türkmenkimya devlet kurumuna ait Garaboğazkarbamid fabrikası müdürü görevine atandı.

 

 

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi