JEMGYÝET

Video-konferansı çalışma toplantısı: Enerji sektöründe uluslararası yatırım

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, bazı Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, vilayet valileri, Aşkabat Belediye Başkanı ve petrolgazdan sorumlu danışmanının katılımıyla video-konferans bağlantı sistemiyle çalışma toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, bölgelerin ve Aşkabat’ın sosyo-ekonomik durumu, tarım sektöründeki mevsimlik işler ve diğer güncel konular değerlendirildi.

Türkmen Lider ilk önce başta Ahal vilayet valisi Ş.Amangeldiyev olmak üzere sırasıyla Balkan valisi Y.Gılıcov, Daşoğuz valisi M.Bayramguliyev, Lebap valisi T.Atahallıyev, Mari valisi D.Annaberdiyev ve tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Esenmurat Orazgeldiyev ile görüştü.

Valiler, Türkmen Lideri’ne kendi bölgelerindeki mevsimlik tarım işlerindeki son durum, pamuk ekimi için yapılan hazırlıklar, patates ve diğer meyve-sebze üretimi için yapılan çalımalar hakkında bilgi verdi. Ahal valisi, özellikle Devlet Başkanı’na geçtiğimiz hafta temeli atılan Aşkabat-Türkmenabat otobanı ve vilayetin yeni idari merkezinin projelerinin hayata geçirilmesi konusunda rapor sundu.

Raporları dinlendikten sonra Devlet Başkanı, yeni tarım sezonu için tarlaların ve tarım ekipmanlarının kapsamlı bir şekilde hazırlanmasının önemini vurguladı ve ilgili agro teknik önlemlerin uygulanmasının hızlandırılmasını istedi. Aynı zamanda, Türkmen Lider  mineral gübrelerle beslenmeleri, sulama, tarım alanlarının zararlı böceklerden korunması da dahil olmak üzere, kışlık tahıl mahsullerinin bakımı konusundaki bir takım talimatlar verdi.

Türkmen Lider, Balkan valisine Avaza turizm bölgesini yaz tatil dönemine hazırlanması yönünde talimatlar vererek, bölgedeki turistik tesislerin çalışma düzenlerinin her zaman kontrol altında tutulmasını istedi.

Aşkabat Belediye Başkanı Şamuhammet Durdılıyev de, Aşkabat’ta yapılan kapsamlı çalışmalar hakkında bilgilendirdi. Şehirdeki inşaat projeleri, şehrin temizliği ve diğer konularda rapor sundu.

Daha sonra Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Dadebay Amangeldiyev, inşaat ve enerji sektöründeki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Başkan Yardımcısı ayrıca, ülkede planlı yerleşim yerlerinin oluşturulması için arsaların seçimine ilişkin Bölümler arası Komisyonun kurulmasına dair Kararname taslağını sundu. Türkmen Lider, mimari ve inşaat projelerinin hazırlanması konusunda uygun çalışmalarda, yeni yerleşim yerlerinin yapımı için arsa seçiminin önemli olduğuna dikkat çekerek, söz konusu kararnameyi imzaladı ve e-devlet sistemiyle anında Başkan Yardımcısına ulaştırdı.

Ardından Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Pürlü Agamuradov, Ulusal Sendikalar Merkezi’nin 4.toplantısı ve Kadınlar Birliği Merkez Konseyi’nin 9.toplantısının sonuçları hakkında bilgi verdi. Devlet Başkanı, bu sivil toplum örgütlerinin eski başkan Gurbangül Bayramova’nın emekli ayrılması nedeniyle Gurbangül Ataveya’nı yeni başkan seçilmesine yönelik kararlarını onaylayarak, ilgili kararnameye imza attı ve Başkan Yardımcısına ulaştırdı.

Türkmen Lider ayrıca, bakanlıklar, sektörler, Bilimler Akademisi ve yüksek öğretim kurumlarına bağlı araştırma ve eğitim kurumlarının yöneticilerinin atanması için prosedürün iyileştirilmesine dair hazırlanan kararnameyi imzaladı.

Ardından petorlgazdan sorumlu danışmanı Yagşıgeldi Kakayev, Devlet Başkanı’na petrolgaz sektöründeki dev yatırım projeleri hakkında bilgilendirdi. Uluslararası yatırım ile doğalgaz yeniden işleyerek, yeni modern üretim tesislerin inşa edilmesi öngörülmektedir.

Türkmenistan’ın enerji stratejisinin kilit yönlerine odaklanan Devlet Başkanı, petrol ve gaz endüstrisinin modernizasyonu ve çeşitlendirilmesi, yeni hidrokarbon sahalarının geliştirilmesi, gaz kimya endüstrisinin geliştirilmesi ve karşılıklı yararlı koşullarda yabancı yatırımların çekilmesi çalışmalarına yoğunlaşması konusunda talimatlar verdi.

Devlet Başkanı, petrol ve doğal gaz araştırma enstitülerinin faaliyetlerinin iyileştirilmesi, modern İT teknolojilerinin kullanımına özel dikkat gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Türkmen Lider, her türlü petrolgaz çalışmaların ekoloji güvenliğinin sağlanmasının önemli olduğuna dikkat çekti. Karakum çölünde doğalgaz arama çalışmalarının yapıldığını belirten Türkmen Lider, halihazırda Türkmen uzmanlarının Karakum koruma alanının UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmesi konusunda çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda Türkmenistan’ın yeşil ekonomiye sistematik olarak geçiş yaptığını belirten Devlet Başkanı, bu nedenle üretimde çevreye duyarlı, kaynakları verimli kullanan teknolojinin kullanılmasının önemine değindi.

Devlet Başkanı, bu çalışmaların Hazar Denizi bölgesindeki petrolgaz arama çalışmalarında da uygulanması gerektiğini belirtti.

 

Ýene-de okaň

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy

“Süýji gün” – süýji günlerde

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen ABŞ ekologiýa hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy

Kuraş-2023: Türkmenistan 2 altyn, 3 kümüş we 3 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri