JEMGYÝET

Video-konferans Bakanlar Kurulu yapıldı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Bakanlar Kurulu toplantısını video-konferans aracılığıyla gerçekleştirdi ve ülkenin iç ve dış gündemi değerlendirildi.

Dünya Çevre Günü İçin Konferans

Bakanlar Kurulu’nda 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla uluslararası konferans düzenleneceği açıklandı. ‘Türkmenistan – Büyük İpek Yolu'nun kalbi – ekolojik esenliğin yurdu’ konulu konferansta ekoloji sorunları ele alınacak. Bu alanda Türkmenistan’ın yaptığı çalışmalar değerlendirilecek. Türkmenistan’daki yeşillendirme kampanyası ve diğer çevre programları konusunda bilgi paylaşımında bulunulacak.

Fosfat Gübrelerin Üretimi Artırılacak

Toplantıda ayrıca ülkedeki sanayi sektöründeki gelişmeler değerlendirildi. Bu bağlamda, Türkmenkimya devlet kurumuna bağlı Türkmenabat kimya fabrikasında 225 bin ve 500 bin ton fosforlu gübreler ve sülfürik asit üretim ünitelerinin kurulması gündeme getirildi.

Hâlihazırda bu fabrikada birçok üniteler inşa edildi. Bu üniteler yurtdışından ithalatı alzatma yönündeki program kapsamında yürütülüyor. Bunlar arasında 1 bin 100 ton çevre dostu oksidanat üretimi yapılıyor ve bu madde bitkilere zarar veren canlılara karşı korumak için kullanılıyor. Tesiste ayrıca, Türkmen kuvars kumu bazında yıllık 100 ton kapasiteli sıvı cam üretimi de gerçekleştiriliyor. 2018 yılının ilk ayından bu yana 20,6 bin ton sıvı cam üretildi ve bunun 14 tonu iç pazarın ihtiyacını giderdi.

Ayrıca bu tesiste şu anda yurtdışından temin edilen içme suyu arıtma sisteminde kullanılan kimyasal koagülanın üretiminin açılması planlanmaktadır.

Bilimler Günü İçin Uluslararası Konferans

Türkmenistan’da 12 Haziran’da kutlanacak Bilimler Günü için 12-13 Haziran tarihlerinde Uluslararası Bilimsel Konferansın yapılacağı duyuruldu. Türkmen ve yurtdışından davet edilen bilim adamlarının katılımıyla gerçekleştirilecek konferansta bilim ve üretim arasındaki etkileşimin en iyi uygulamaları, önde gelen bilimsel ve teknolojik merkezlerin başarıları, eğitim alanında personelin eğitimine yeni yaklaşımlar ele alınacak.

Türkmenistan 2019’da BDT Başkanlığını Yapacak

Dışişleri ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Raşid Meredov, Bağımsız Devletler Topluluğu’nun Hükümet Başkanları Toplantısı hakkında bilgilendirdi. Duşanbe’deki BDT Başbakanlar Toplantısında Türkmenistan ulaştırma ve enerji sektöründeki işbirliğini ele alacak. Özellikle Hazar Denizi kıyısında inşa edilen Türkmenbaşı Deniz Limanı’nın kullanımı konusunda işbirliği konuları görüşülecek.

Türkmenistan daha önce de olduğu gibi, 2019 yılında da BDT Başkanlığını yapacak ve bunun için gereken çalışmaların yapıldığı bildirildi.

TÜRKMEN LİDER’İN KARARLARI

– Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla Türkmenistan’ın Japonya Büyükelçisi Gurbanmurat Elyasov’un aynı zamanda Filipinler Büyükelçisi olarak atandı.

– Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla Türkmenistan Televizyon, Radyo yayıncılığı ve Sinema Devlet Komitesi Başkan Yardımcısı görevine Yagmur Türşekov atandı.

– Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla Aşkabat Televizyon Kanalı Müdürü Arslan Aşirov Türkmenistan Devlet Haber Ajansı (TDH) Başkan Yardımcısı görevine atandı.

– Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla Meylis Rejebov Aşkabat Televizyon Kanalı Müdürü görevine atandı.

– Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla Türkmen Devlet Yayıncılık Servisi Basın Merkezinin başkanı görevine Berdimurat Beşimov atandı.

Ýene-de okaň

Türkmen wekiliýeti ÝUNESKO-nyň işleri barada Milli toparlaryň mejilisine gatnaşdy

Mazenderan welaýatynyň Türkmenistana eskporty artdy

Igor Runow: Türkmenistanyň Prezidentiniň ulag başlangyçlary möhümdir

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy