BIZNES

Vergi Beyanname verme ve ödeme süreleri

Aşkabat şehir Vergi Bölümü özel girişimcilerin ve gerçek kişilerin 2018 yılı için Türkmenistan Vergi Kanununa göre belirlenen sürelerden geç kalmadan vergi beyannamelerinin verilmesi ve hesaplanan vergilerin ödenmesi konusunda hatırlatma mesajını yayınlamıştır.

İşte Vergi beyanname verme ve vergi ödeme süreleri:

  • Vergi teşvikinden yararlanan özel girişimcilerin ek patent (ek vergi) beyannameleri 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren kabul edilmeye başlanacak olup, en geç 15 Şubat 2019 tarihine kadar kabul edilecek. Vergi ödemesi ise en geç 25 Şubat 2019 tarihine kadar yapılması gerekmektedir.
  • Genel vergi mevzuatına göre çalışan özel girişimciler KDV beyannamelerini 20 Ocak 2019 tarihine kadar verilmesi gerekmektedir. KDV ödemesi için en geç 1 Mart 2019 tarihine kadar yapılması lazım.
  • Genel vergi mevzuatına göre çalışan özel girişimciler gelir vergi beyannamelerini 25 Ocak 2019 tarihine kadar vermeleri gerekmektedir. Vergiler ise 10 Şubat 2019 tarihine kadar ödenecek.
  • Şehirlerin, beldelerin ve köylerin sınırlarını güzelleştirmek için belirli amaca yönelik vergi komisyonu ödeyen gerçek kişilerin –özel girişimcilerin vergi beyannamelerini 15 Şubat 2019 tarihine kadar verilmesi ve ödemenin ise 25 Şubat 2018 tarihine kadar yapılması gerekmektedir.

 

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň ministri: türkmen-azerbaýjan söwda möçberi 10 esse artdy

Türkmen-azerbaýjan hökümetara toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

«Agro-Pak Türkmenistan – 2023» sergisi başlady

Ata Watan Eserleri

Türkmen wekiliýeti «Halal EKSPO ─ 2023» sergisine gatnaşdy

Aşgabatda halkara forum geçirildi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan dünýäniň işewürleriniň üns merkezinde