JEMGYÝET

Valentina Matviyenko: Türkmenistan Asya sporunun merkezine dönüşüyor

Rusya Federasyonu Federal Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Türkmenistan’da 17-27 Eylül tarihlerinde düzenlenen Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’ndan övgüyle bahsederek, Türkmenistan’ın Asya spor hareketinin merkezine dönüştüğünü kaydetti.

Türkmenistan Devlet Başkanı’na mektup gönderen Rus üst düzey yetkili Matviyenko, Aşkabat 2017 oyunlarının açılış törenine daveti ve Aşkabat ziyareti kapsamında kendisine verilen Aşkabat şehrinin fahri vatandaşı unvanı için teşekkür etti.

“Güneşli Türkmenistan'daki unutulmaz ve samimi karşılama her zaman kalplerimizde kalacaktır. Rusya Federasyonu Federal Konseyi üyeleri Türkmenistan’ın 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapma hakkına elde ettikden sonra ülkedeki devasa yapılanmanın kendi gözleri ile gördü. Aralık 2015’deki ziyaretimden sonra beyaz mermerli Aşkabat’ın çehresi daha da değişerek, mimari ve orijinalliği ile büyüledi” diye ifadeler kullanan Matviyenko, 5.Asya oyunlarının açılış töreninden çok etkilendiğini söyledi.

Valentina Matviyenko, 5. Asya Oyunlarının açılış seremonisinin organizasyonu ve görkemi, Olimpiyat Oyunlarının açılış töreni ile mukayese edilebileceğini kaydetti. Son 7 yılda inşa edilen dev spor kompleksi gelecekte de dünya derecesinde yarışlara ev sahipliği yapabileceğini kaydeden Rus yetkili, Türkmenistan’da 2011-2020 yılları kapsayan beden eğitimi ve sporu geliştirme ulusal programı kapsamında milli sporlarında daha da gelişeceğini söyledi.

Matviyenko, bu gibi başarıların Türkmen Liderini dünya spor tarihine yazacağına emin olduğunu belirterek, Türkmenistan’ın sonsuza kadar Asya spor hareketinin evrensel olarak tanınmış merkezlerinden biri haline geleceğini kaydetti.

17-27 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 5.Asya Oyunları, başta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron gibi dünyanın önde gelen siyasetçilerinin ve spor dünyası temsilcilerinin övgüsünü kazandı. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi