JEMGYÝET

Uyuşturucu ve kaçak sigaralar yok edildi

Türkmenistan’da yapılan operasyonlar sonucunda ele geçirilen uyuşturucu maddeleri ve kaçak sigaralar toplu olarak imha edildi. Toplu imha etkinliği, başkent Aşkabat’ın yakınlarındaki Ahal vilayetinin Ak buğday ilçesi Bagabat kasabasında gerçekleştirildi. Türkmenistan Hükümeti, Bakanlar Kurulu’na bağlı Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu ve İç işleri Bakanlığı’nın organize ettiği etkinliğe, askeri yetkililer, yabancı büyükelçiler, uluslararası örgüt temsilcileri, sivil toplum örgüt temsilcileri ve yaşlılar davet edildi.

Kolluk güçleri tarafından ortaklaşa düzenlenen operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucu ve sigara özel fırınlarda yakıldı. Törene katılanlara çeşitli poşetlerde ve ambalajlanmış olarak ele geçirilen uyuşturucu maddeleri gösterildi. Ardından törene katılanlar isteğe göre, poşetleri fırına attı. İmha süreci askeri yetkililer ve özel uzmanlar tarafından sonuna kadar kontrol altında tutulmaktadır ve uyuşturucu ile sigaranın tamamen imha edildiğine görülmektedir.

Her sene Haziran ve Aralık aylarında toplu uyuşturucu imha etkinliğinin yapılması, Türkmenistan’ın uyuşturucuya karşı gösterdiği kararlı bir mücadelenin kanıtıdır.

Türkmenistan uyuşturucu yanı sıra kaçak sigaraya karşı da mücadele etmektedir. Ülkede tütün ve türün ürünlerinin zararlı olduğu dair bilgilendirme çalışmaları sürdürülmektedir. Pek çok alanda sigara içme yasağı yürürlükte. Ülkede tütün ile mücadele kapsamında dumansız hava sahalarının genişletildiği bildirildi. 2000 yılından bu yana ülkede toplumsal alanlarda sigara içme yasağı bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü temsilcilerinin bildirdiği gibi, son yıllarda Türkmenistan Avrupa bölgesinde en az sigara içilen ülke konumunda. 

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler