JEMGYÝET

UNESCO İpek Yolu Konferansı, Aşkabat’ta yapılacak

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta UNESCO’nun yardımıyla “Büyük İpek Yolu'nun önemi: günümüzde ve geleceğe yönelik gelişme” konulu uluslararası konferans düzenlenecek. UNESCO’nun resmi internet sitesinde yer alan habere göre, bu konferans 6-7 Aralık 2018 tarihinde Türkmenistan Hükümeti ile UNESCO işbirliğinde gerçekleştirilecek.

Konferans, bakanların, üst düzey yetkililerin ve yaklaşık 48 ülkeden uluslararası uzmanların katılacağı üç oturumdan oluşacak.

Büyük İpek Yolu, sürdürülebilir barış ve kalkınma için temel teşkil eden kültürlerarası değişim, diyalog ve işbirliği alanında uzun vadeli bir mirasın açık bir örneğidir. Konferansta, bu bölgede gelişmeye devam eden ortak mirasın önemi üzerine konuşulacak.

Türkmenistan, farklı uygarlıklar arasında dinamik bağlantıların ve kültürlerarası işbirliğinin kesişme noktasında yer almaktadır. Aynı zamanda önemli bir ticaret koridoru rolünü oynamaktadır. Büyük İpek Yolu'nun tarihi mirasının analizi, Büyük İpek Yolu güzergahındaki ülkelerdeki sürdürülebilir kalkınma çıkarları için verimli diyalog ve işbirliği için yeni beklentiler ortaya çıkarmaktadır.

Konferansta şu aşağıdaki konular değerlendirilecek;

– Büyük İpek Yolu'nun tarihi ve yeniden canlanması;

– Gelişen ticaretin çıkarları ve birbirine bağlılığın güçlendirilmesi için yenilikçi teknolojiler ve yaklaşımlar;

– 2030 yılına kadar BM Sürdürülebilir Kalkınma Gündem’inin uygulanması için politikalar ve en iyi uygulamalar.

Ayrıca, 4 ve 5 Aralık 2018 tarihlerinde Aşkabat'ta İpek Yolu üzerindeki kültürel etkileşim hakkındaki UNESCO Interactive Atlas projesi çerçevesinde geleneksel spor ve oyunlarla ilgili uzman toplantısını gerçekleştirilecek.

Bunun yanı sıra UNESCO Koordinasyon Komitesi'nin İpek Yolu'nun Dünya Mirası Listesi'ne dahil edilmesine ilişkin beşinci toplantısı da düzenlenecek.

 

Ýene-de okaň

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär