DÜNÝÄ

Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı Projesi Büyük Önem Arz etmektedir

Türk firması tarafından inşa edilmekte olan Türkmenbaşı Liman Projesi kapsamında feribot ve yolcu terminali, konteyner terminali, genel kargo limanı, dökme yük limanı, gemi yapım ve onarım tesisi kurulup mevcut Ro-Ro ve polipropilen terminali genişletilmektedir. 1.5 milyar dolar büyüklüğündeki proje, Hazar Denizi’nin en büyük limanı olarak inşa edilmektedir.

Türkmen Lider, Balkan vilayeti ziyareti kapsamında incelemelerde bulunduğu deniz limanı projesinin büyük önem arz ettiğini kaydetti. Devlet Başkanı, projenin inşaat çalışmaları konusunda yetkililerden bilgi aldı.

Projenin hayata geçirilmesi ile 2 bin 500’den fazla kişiye iş alanı oluşacak. Deniz limanı ile her sene 17-18 milyon ton yük taşınabilecek. Daha önceki liman ile birlikte bu kapasitenin 25-26 milyon tonu bulması beklenmektedir.

1,5 milyar dolar maliyetindeki projesinin Aralık 2017’de teslim edilmesi planlanıyor. Hâlihazırda bu projede 5,3 binden fazla kişi çalışmaktadır. Bunun 4,9 bini Türkmen uzmanları, 377’si yabancı uzmanlardır.

Deniz limanının genel kullanım alanı 1 milyon 400 bin metre kareye eşitti. Proje Green Port uluslararası standartlarında inşa edilmektedir.

Bu projenin işletmeye açılmasıyla Orta Asya bölgesindeki yük taşımacılığının canlanması beklenmektedir. Orta Asya bölgesinin deniz kapısı olması beklenen liman ile İpek yolu güzergâhı ile Asya ve Pasifik’ten, Rusya, Azerbaycan ve İran limanları ile Avrupa’ya kadar yüklerin taşınmasına imkân sağlayacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Pakistanyň federal ministri Türkmenistanda saparda bolar

Putin Koreýanyň Liderine “Aurus” awtoulagyny sowgat berdi

Putiniň 24 ýyldan soňra amala aşyran sapary

Magtymgulynyň suraty ýerleşdirilen haly Bütindünýä gümrük guramasyna sowgat edildi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Polşa hyzmatdaşlyk maksatnamasyna gol çekişdi

Ata Watan Eserleri

Wladimir Putin Demirgazyk Koreýada saparda bolar

Ata Watan Eserleri