JEMGYÝET

Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı açılıyor

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış gündeminin ele alındığı toplantıda, 2 Mayıs tarihinde Türkmenistan’ın bölgenin lojistik merkezine dönüştürecek dev proje Uluslararası Deniz Limanı’nın hizmete açılacağı kaydedildi. Ayrıca, Avaza Turizm Bölgesinde ulaştırma konulu uluslararası konferans ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın (ECO) Ulaştırma Bakanları Toplantısı yapılacak.

ULAŞTIRMA SEKTÖRÜNÜN KALBİ AVAZA’DA ATACAK

Mayıs ayının ilk günlerinde Türkmenistan’ın Hazar Denizi’nin kıyısındaki Türkmenbaşı kentinde bir dizi uluslararası organizasyonlar gerçekleştirilecek. Türkmenistan’ın son yıllardaki önemli yatırımı olan Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı hizmete açılacak. 1.5 milyar dolar büyüklüğündeki proje, Hazar Denizi'nin en büyük limanı konumuna gelecek.

Deniz limanının açılışı münasebetiyle bölgede önemli bir dizi konferanslar tertiplenecek. Ulaştırma konulu konferans ve fuar yanı sıra 3 Mayıs tarihinde ECO Ulaştırma Bakanları’nın 9. Toplantısı gerçekleştirilecek. Bununla ilgili konusu 17 Nisan tarihinde Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de yapılacak ECO Bakanlar Konseyi’nin 23.toplantısında görüşülecek.

Türk GAP İnşaat şirketinin kurduğu Uluslararası Türkmenbaşı Limanı projesi kapsamında feribot ve yolcu terminali, konteyner terminali, genel kargo limanı, dökme yük limanı, gemi yapım ve onarım tesisi inşa edildi.

Türkmenistan yönetiminin attığı cesur ve kararlı adımlar sayesinde tarihi İpek Yolu’nu yeniden canlandıracak yatırımlar tüm coğrafyada devam ederken Türkmenistan; ulaştırma ve taşımacılık alanında uluslararası bir merkez olma yolunda hızla ilerliyor. Hazar Denizi kıyısında yer alan Uluslararası Türkmenbaşı Limanı bölgenin en büyük limanı olarak, dünyanın sayılı limanları arasına girmeye hazırlanıyor. Bu sayede Hazar, ülkeleri ayıran değil birleştiren bir deniz oluyor.

Eco Friendly –  Çevre Dostu liman  standartlarına göre inşa edilen proje, Türkmenistan’ı bölgenin önemli lojistik üssü konumuna getirecek.

3 HAZİRAN DÜNYA BİSİKLET GÜNÜ

Bakanlar Kurulu Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndan gelen haberler ile başladı. Türkmenistan ‘ın girişimiyle BM Genel Kurulu tarafından 3 Haziran’ı Dünya Bisiklet Günü olarak ilan etti. Bununla ilgili Türkmen Lider, Türkmen halkına yaptığı mesajında, Türkmenistan’da beden eğitimi ve sporun geliştirilmesine büyük önem verdiklerini, halkın sağlıklı yaşaması, beden eğitimi ve spor ile meşgul olmalaır için önemli işlerin yapıldığını kaydetti.

Bağımsızlık yılları içerisinde günümüz şartlarına uygun olarak ülke genelinde modern statların, atçılık merkezlerinin, spor okullarının kurulduğunu söyleyen Devlet Başkanı, Türkmen sporcuların uluslararası turnuvalara katılması için bütün imkanların oluşturulduğunu söyledi.

Aşkabat’ta Orta Asya’nın en büyük Olimpiyat Kompleksi’nin kurulduğunu ve 2017 yılında ilk defa Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yaptıklarını söyleyen Türkmen Lider, ülkede bisiklet sporunun geliştirilmesine de önem verildiğini, her sene toplu bisiklet turlarının yapıldığını, bu sene de Amul-Hazar 2018 uluslararası bisiklet turuna start verdiklerini söyledi.

Dünyanın 56 ülkesine Türkmenistan’ın 3 Haziran’ı Dünya Bisiklet Günü olarak ilan edilmesine BM Genel Kurulu’nda destek verdiği için teşekkür eden Türkmen Lider, bundan sonra da sporun geliştirilmesi için çaba göstereceklerini kaydetti. Devlet Başkanı, ayrıca ilgili yetkililere ilk defa kutlanacak Bisiklet Günü’ne de hazırlık yapılmasını istedi.

Türkmen Lider ayrıca, Türkmen sporcularının 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılmalarını sağlamak için ilgili karara imza attı.

BM İLE ARAL KONUSUNDA İŞBİRLİÄžİ

BM Genel Kurulu’nda Birleşmiş Milletler ve Aral Denizi Kurtarmak için Uluslararası Fon Arasındaki İşbirliği kararı kabul edildiği belirtildi. BM Genel Kurulu’nun А/72/L.42 sayılı kararı kapsamında Aral’ın kurtarılması için bölgesel işbirliğinin genişletilmesi öngörülmektedir. Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu 2008 yılında BM Genel Kurulu’nda gözlemci statüsüne sahip olmuştu.

Türkmenistan’ın Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’na başkanlık ettiği dönemde bu yönde alınan karardan memnun kalan Türkmen Lider, ulusal ve bölgesel boyutta ekolojik refahı sağlamak için somut adımlar attığına dikkat çekerek, ülkede geniş çaplı bir yeşillendirme programının uygulandığını, Türkmen Gölü'nün inşa edildiğini, Aral Denizi meselelerinde aktif konuma sahip olduklarını, Hazar'da işbirliği girişiminde bulunduklarını, İklim Değişikliği ile ilgili BM Bölge Merkezinin kurulması için çalıştıklarını kaydederek, bu doğrultuda tutarlı çalışmaların devam ettirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

32 ADET KONUT İNŞA EDİLECEK

Türkmenistan Hazar Denizi kıyısındaki Balkanabat kentinde 32 adet büyük panel dört katlı konut inşa edilmesi gündeme getirildi. 36 daireli konut projesi kapsamında 160 çocuk kapasiteli kreş, 600 öğrenci kapasiteli okul ve ticaret merkezleri kurulacak. Aşamalı inşa edilecek projenin ilk etabında 18 adet konutun kurulması hedeflenmektedir.

 

Ýene-de okaň

Ýaş alymlar sylaglandy

Türkmen halkynyň Milli Lideri daşary ýurtly işewürler bilen duşuşdy

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürlerini kabul etdi

Türkmenistanyň Prezidenti Narendra Modini gutlady

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň ýolbaşçylaryny gutlady

Türkmen-koreý gatnaşyklary sanlarda

Ata Watan Eserleri