TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Uluslararası Tarafsızlık Günü İstanbul’da kutlandı

Türkmenistan’ın daimi tarafsızlığının 22. yıl dönümü  ve  “Dünya Tarafsızlık Günü” münasebetiyle Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde bir panel gerçekleşti. Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun düzenlediği panele İBB Kültür A.Ş. ev sahipliği yaptı.

“Türkmenistan’ın Daimi Tarafsızlığının 22. yıl dönümü Birleşmiş Milletler tarafından  “12 Aralık- Dünya Tarafsızlık Günü olarak ilan edilmesi” başlıklı panelde, Türkmenistan’ın İstanbul Başkonsolosu Sayın Myratgeldi Seyitmammedov ve İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıdvan Duran’a vekaleten Türk Dünyası Kültür Mahallesi Müdürü Salih Doğan açılış konuşması gerçekleştirdi. Panelde, Türkiye – Türkmenistan Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı İsmail Necdet Aygün, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurcan Güder ve Atavatan Türkmenistan Dergisi İmtiyaz Sahibi Adem Kula birer konuşma gerçekleştirdi.

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosu Myratgeldi Seyitmammedov panelde yaptığı konuşmada, tarafsızlık ilkesinin bağımsızlığının ilk günlerinden itibaren Türkmenistan’ın dış politika temellerini oluşturduğunu söyleyerek tarafsızlık ve daimi tarafsızlık ilkelerinin tarihçesine değindi.  

Seyitmammedov, Türkmenistan’ın pozitif tarafsızlığının ilk defa 1992’de Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konseyi (AGİT) Helsinki Zirvesi’nde dış politika yolunun temel içeriği olarak ilan edildiğini,  Türkmenistan’ın girişimlerinin gerek BM’de gerekse diğer uluslararası teşkilatlar ve devletler tarafından incelendiğini, Mart 1995’te düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı İslamabat Zirvesi’nde ve Ekim 1995’te Bağlantısızlar Hareketi Kartagena (Kolombiya) Zirvesi’nde Türkmenistan’ın tarafsız dış politika yolunun tam destek gördüğünü ifade etti.

İstanbul Başkonsolosu Seyitmammedov sözlerine şöyle devam etti: “12 Aralık 1995’te ise Birleşmiş Milletler Teşkilatı Genel Kurulu, tüm üye ülkelerin oybirliğiyle “Türkmenistan’ın Daimi Tarafsızlığı Kararnamesi’ni kabul etti. Kararnamede, Türkmenistan’ın tüm dünya devletleri ile barışçıl, dostane, aktif ve pozitif rol üstlenme çabaları BM Genel Kurulu’nca destekleniyordu, uluslararası ilişkiler tarihinde tarafsızlık ilkesine ait ilk resmi belge bu kararname ile Türkmenistan’a tarafsızlık statüsü tanınmıştır.  12 Aralık 1995 tarihinde alınan bu statü ile her yıl 12 Aralık ülkemizde milli bayram ve “Tarafsızlık Günü” olarak kutlanır.

2015 yılına gelindiğinde Türkmenistan’ın tarafsızlığının 20. yıl kutlamaları münasebeti ile BM Genel Kurulu “Türkmenistan’ın Daimi Tarafsızlığı” adıyla ikinci kararname daha yayınladı. Böylelikle Türkmenistan’ın bu uluslararası-hukuk statüsünü bir kez daha pekiştirilmiş oldu.”

Atavatan Türkmenistan Dergisi İmtiyaz Sahibi Adem Kula da sunumlarıyla katkıda bulunduğu panel sonrası, konuşmacılara plaket ve İstanbul Kitapçısı yayınlarından takdim edildi. Ardından katılımcılara, İstanbul Başkonsolosu ve beraberindeki heyete Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde bulunan çadırda Türkmen pilavı ikram edildi. Atavatan Türkmenistan dergisinin son sayısı katılımcılara dağıtıldı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

Türkmenistan ulag ulgamynda halkara resminamalara gol çekdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Russiýa ulag ulgamynda ähtnama gol çekişdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan maýadarlary gämi gurluşygyna çagyrýar

Ata Watan Eserleri