JEMGYÝET

Uluslararası örgütler Aral Zirvesi’nin sonuçlarından memnun

Uluslararası örgütler, Türkmenistan’ın hem dönem başkanlığı hem de ev sahipliğinde 24 Ağustos tarihinde Hazar Denizi’nin kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde düzenlenen Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu (İFAS) kurucu ülke Devlet Başkanları Zirvesi’nin sonuçlarından memnun olduğunu açıkladı.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda Aral Zirvesi ile ilgili brifing gerçekleştirildi. Brifingde Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Birleşmiş Milletler Orta Asya Önleyici Diplomasi Merkezi Başkanı ve BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Natalia Gherman, BM Türkmenistan Daimi Temsilcisi Yelena Panova, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü (AGİT) Türkmenistan Temsilcisi Natalia Drozd, yabancı büyükelçiler, yerli ve yabancı basın mensupları katıldı.

Uluslararası örgütlerin Türkmenistan’daki temsilcileri,  Atavatan Türkmenistan dergisinin de bizzat takip ettiği Aral Zirvesi’nin uzun bir aradan sonra Türkmenistan Devlet Başkanı’nın inisiyatifi ile yeniden yapılmasının bu çevre felaketinin önlenmesi açısından önemli olduğunu ifade ettiler.

Brifingde ilk önce Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, zirve ile ilgili bilgilendirdi. Bakan, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın zirvedeki ileri sürdüğü önerilerin, özellikle Aral için BM Özel Programı’nın hazırlanması yönündeki çalışmaların hayata geçirilmesi için uluslararası örgütler ile yakından işbirliği yapacaklarını söyledi.

Daha sonra söz hakkı alan BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi, BM Orta Asya için Önleyici Diplomasi Merkezi Başkanı Natalia Gherman, BM ve UNRCCA'nın, Aral Denizini Kurtarmak için Uluslararası Fonun Kurucu Devlet Başkanları Zirvesinin sonuçlarını takdir ettiğini vurguladı. Aral trajedisinin sonuçlarının üstesinden gelmek için devletlerarası işbirliğinin önemli olduğunu ifade etti.

Natalia Gherman, Orta Asya için Önleyici Diplomasi Merkezi'nin su ve çevre konularında IFAS'ın uzun süredir devam eden ve güvenilir bir ortağı olduğu kaydederek, entegre su kaynakları yönetimi konusunda bölgenin tüm ülkelerinin çıkarlarını göz önünde bulunduran ve aynı zamanda “su diplomasisi” inisiyatifinin tanıtımına aktif olarak katılmaya hazır olan yasal bir mekanizmaya dayalı olarak Türkmen tarafının bölgesel işbirliğine yönelik sistematik bir yaklaşımı üzerindeki önerilerini desteklediklerini kaydetti.

Brifingde konuşan Birleşmiş Milletler Daimi Koordinatörü ve UNDP Türkmenistan Temsilcisi Yelena Panova şunları kaydetti: "Bu zirvenin doğasında bulunan dostane ve güvenilir atmosfer, ortak bildiriye de yansıyan beş Orta Asya ülkesi arasındaki yapıcı işbirliğinin başarısının anahtarıydı."

Aral krizin sorunlarının çözümü için Aral Deniz Havzası için BM Özel Programı’nın geliştirilmesi konusunda Türkmenistan’ın inisiyatifinin önemini vurgulayan Yelena Panova, bu kapsamda destek sağlayacaklarını ifade etti.

AGİT Türkmenistan Temsilcisi Natalia Drozd da konuşmasında, IFAS'ın başkanı olarak Türkmenistan'ın bu fonun faaliyetlerinin genişlemesine aktif olarak katkıda bulunduğunu ve Aral Denizi'nin sorunlarını çözmek için sistematik bir yaklaşımın geliştirilmesine özel önem verdiğini kaydetti. AGİT Temsilcisi, geçen hafta IFAS'ın kurucu devlet başkanlarının zirvesi, bu yönde bölgesel işbirliğinin güçlendirilmesinde önemli bir adım olduğunu belirtti.

Ýene-de okaň

“Galkynyş” tans topary Türkiýede 2-nji orny eýeledi

Türkmenistanyň Mejlisi täze kanunçylyk namalaryny kabul etdi

Messili Argentina – Kopa Amerikanyň çempiony

Ata Watan Eserleri

Ispaniýa – Ýewropanyň çempiony

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan Donald Trampyň janyna howp salynmagyny ýazgardy

Ýewropanyň finaly: Angliýamy, Ispaniýa çempion bolar?