JEMGYÝET

Uluslararası Petrol Fuar ve Konferansı Başlıyor

Türkmenistan’ın Petrol ve Doğalgaz Fuar ve Konferansı’nın bu sene 21’ncisi düzenlenecek. 7-9 Aralık 2016 tarihinde yapılacak ülkenin en büyük organizasyonlarından birine, 40 ülkeden 100 civarında dev enerji şirketleri katılacak. Ayrıca, bu uluslararası forum için dünyanın birçok ülkesinden bakan düzeyinde de heyetler katılacak. Foruma, yabancı örgüt temsilcileri ve basın mensupları da davet ediliyor.

Forum kapsamında Türkmenistan’ın enerji politikası geniş yelpazede ele alınacak. Öncelikli konuların arasında Türkmenistan’ın doğalgaz kaynaklarını dünya piyasasına ulaştırılması, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı projesi değerlendirilecek. Bu proje ile ilgili bir takım anlaşmaların imzalanması hedefleniyor.

Enerji uzmanları, jeopolitik işbirliği bağlamında Orta Asya ve Hazar bölgesindeki enerji potansiyeli konusunda görüş alışverişinde bulunacak ve Türkmenistan’ın global enerji güvenliği konusunda fikir teatisinde bulunacak.

Ayrıca, Türkmenistan’ın doğalgaz ve petrol arama sektöründe, petrokimya sektöründe son modern teknolojilerin kullanılması yönündeki çalışmaları uluslararası organizasyonun önemli gündem maddelerinin birisini teşkil edecektir. 

Bunun yanı sıra katılımcılara Türkmenistan’da enerji alanında çalışan yabancı şirketlerin projeleri hakkında bilgi verilecek. Yabancı şirketler, Türkmenistan’ın karadaki en büyük doğalgaz sahası Galkınış’daki ve Hazar Denizi’nin Türkmen kıyısındaki doğalgaz ve petrol arama çalışmalarını sürdürüyor. 

Yabancı heyetler arasında Türkmenistan’ın enerji sektöründe yapılacak yatırımlar ve bu alandaki Hükümetler arası anlaşmaların hukuksal yönleri değerlendirilecek.

Petrol ve Doğalgaz fuarı ve konferansı, Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilecek. Foruma katılımcılar için mobil uygulama sistemi de geliştirildi. Organizasyon kapsamında programlardan haberdar edilecek.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Ýaş alymlar sylaglandy

Türkmen halkynyň Milli Lideri daşary ýurtly işewürler bilen duşuşdy

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürlerini kabul etdi

Türkmenistanyň Prezidenti Narendra Modini gutlady

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň ýolbaşçylaryny gutlady

Türkmen-koreý gatnaşyklary sanlarda

Ata Watan Eserleri