TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Uluslararası İpek Yolu Rallisi düzenlenecek

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, başkent Aşkabat’taki Otomobil Sporları Merkezi’ni ziyaret etti. Türkmenistan’ın eski dönemlerde kendi toprakları üzerinden geçen tarihi İpek Yolu’nu yeniden canlandırdığını ifade eden Türkmen Lider, Uluslararası İpek Yolu Rallisi’nin organize edilmesi konusunda ilgili yetkililere talimatta bulundu. Devlet Başkanı İçişleri Bakanı İskender Mulikova’a Büyük İpek yolu güzergahında uluslararası ralli yarışı için gereken çalışmaların yapılmasını istedi.

Türkmen Lider, bu otomobil yarışının ülkenin doğusundaki eski adıyla Amul’dan başlayarak, Hazar denizine kadar devam ettirilmesinin uygun olacağını ifade etti. Eski dönemlerde Ceyhun nehrinin (Amuderya) kıyısı Amul olarak adlandırılmış.

Uluslararası ralli yarışlarına katılacak yabancı sporcuların tarihi İpek yolu güzergâhındaki Türkmen topraklarında gerçekleştirilen devasa işlere tanıklık edeceğini söyleyen Türkmen Lider, ülkedeki ekonomik kalkınma çalışmalarından haberdar olacaklarını ifade etti.

Türkmenistan, daha önce de uluslararası ralli yarışlarını organize etti. Türkmen Lideri’nin teklifiyle İpek Yolu-2009 rallisi düzenlendi. Buna Rusya ve Kazakistan liderleri de destek verdi. Bunun sonucunda üç ülkeyi kapsayan bir uluslararası yarış düzenlenmişti. Bu yarışan katılan Türkmen sporcuları, Rus Kamaz aracı ile güzel bir netice kazanmıştı.

Rusya, Kazakistan ve Türkmenistan’ı kapsayan 4,5 bin kilometre uzunluğundaki yarışın 2 bin 100 kilometresi Türkmenistan topraklarında olmuştu. Sporcular, Balkan vilayetindeki stepleri ve Karakum çölünün kum tepelerindeki zorlu parkurları geçmeyi başarmıştı.

İşte, Türkmenistan tekrar tarihi İpek Yolu güzergahında yeni bir ralli yarışını düzenlemeyi hedefliyor. Bilindiği gibi, Türkmenistan’da 2018 yılı Türkmenistan – Büyük İpek Yolu’nun kalbi yılı olarak ilan edildi. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

Ýene-de okaň

Türkmenistan Halkara elektroaragatnaşyk bileleşiginiň maslahatyna gatnaşdy

Sindzo Abe üçin döwlet derejesinde matam çäresi guraldy

Türkmenistan – ABŞ: harby ulgamda hyzmatdaşlyk

Teswirle