TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Uluslararası gözlemcilerden seçimlere tam not

Türkmenistan’da 12 Şubat’ta gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerini takip eden uluslararası gözlemciler, seçimlerin demokratik ve özgür bir ortamda gerçekleştiğini açıkladı. Seçim sonuçlarına göre, Türkmenistan Demokratik Parti adayı mevcut Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov oyların yüzde 97,69’su alarak, cumhurbaşkanı seçildi. Seçimlerde 3 siyasi parti ve vatandaş grupları 6 aday gösterdi.

Seçimleri Türkmenistan’ın daveti üzerinde Bağımsız Devletler Topluluğu, Şanghay İşbirliği Örgütü, İslam İşbirliği Örgütü yanı sıra ABD, Çin, Türkiye, Afganistan, Avusturya, Japonya ve diğer ülkelerden olmak üzere toplam 151 yabancı gözlemci izledi.

Seçimleri izleyen uluslararası örgüt temsilcilerinin açıklamaları şu şekilde;

BDT gözlem heyetinin Başkanı, BDT İcra Sekreteri Sergey Lebedev: BDT gözlemci heyet misyonunda örgüte üye 8 ülkeden 74 temsilci katıldı. Ayrıca, BDT Parlamentoara Assamblesinden ve örgüt icra sekreterliğinden temsilciler yer aldı.

BDT misyonu 25 Ocak tarihinde göreve başladı. Biz bazı adaylar ve onların temsilcileri, siyasi parti görevlileri ile görüşmelerde bulunduk. Seçim günü misyondaki temsilciler seçim bölgeleri gezdi. Böylece, bizim Türkmenistan’daki seçimler ile ilgili değerlendirmemiz olumlu. Seçimler demokratik ve özgür bir ortam gerçekleştirildi. Bütün adaylar için eşit şartlar oluşturuldu. Seçime katılım oranının yüksek olması, Türkmenistan Seçim ve Referandum Kurulu’nun seçimlere organize bir şekilde hazırlandığının göstergesidir.

BDT gözlemci misyonu, Türkmenistan halkını cumhurbaşkanı seçimlerinin başarılı bir şekilde geçmesi dolayısıyla tebrik ediyor.

Şanghay İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri, ŞİÖ gözlemci heyeti başkanı Raşid Alimov; Şanghay İşbirliği Örgütü gözlemci heyeti, Türkmenistan’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilk defa katılıyor. Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ve Türkmenistan Seçim ve Referandum Kurulu’nun daveti üzerine geldik. Biz bu daveti başkanlık seçimlerinin açıklık ve şeffaflığın sağlanması için bir girişim olarak görüyoruz. Bizim misyon heyetimizde 16 kişi yer aldı. Biz ilk defa bizim örgüte üye olmadık ülkedeki cumhurbaşkanlığı seçimlerini takip ediyoruz.

Türkmen tarafı, bizim heyetimizin çalışması için bütün imkanları oluşturdu. Seçim sürecinin yasal çerçevesi genel olarak kabul edilen standartlarda gerçekleştiğini söylemek isterim. Seçim çok partili bir ortamda ve adaylar için bütün imkanlar oluşturuldu.

Türkmenistan'daki cumhurbaşkanlığı seçimleri, açık, rekabetçi ve demokratik ortamda gerçekleşti.

İslam İşbirliği Örgütü gözlemci heyeti başkanı, Büyükelçi Ali Abdulhassani;  İslam İşbirliği Örgütü Türkmenistan’daki seçimlere ilk defa katılıyor. Bu Türkmenistan hükümetinin İslam İşbirliği Örgütü’ne güvendiğinin göstergesidir.

Seçim günü seçim bölgelerini ziyaret ettik. Seçime katılım çok yüksek oranda gerçekleşti. Seçimler açıklık ve rekabetçi ortamda yapıldı.

Kaynak :Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hytaýda “Hytaý-Merkezi Aziýa” formatynyň çäklerinde birinji sammit geçiriler

Dünýäniň liderleri Türkmenistanyň Prezidentine gutlag hatyny iberdi

Şu gün – Halkara Nowruz güni

Teswirle