JEMGYÝET

Uluslararası Gaz Kongresi’ne 70 yabancı şirket katılacak

23-24 Mayıs 2018 tarihinde Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesindeki Berkarar otelinde 9. Uluslararası Gaz Kongresi’ne ev sahipliği yapacak. Türkmenistan’ın uluslararası alandaki en önemli etkinliğine 70’ün üzerinde yabancı enerji şirketleri katılacak. 
Konuyla ilgili bilgi, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın düzenlediği video-konferans çalışma toplantısında petrolgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı M.Meredov tarafından açıklandı. 
Uluslararası Gaz Kongresi’ne 70’den fazla şirketin katılmak için başvuruda bulunduğu açıklandı. Türkmenistan’ın doğalgaz ve petrol sektöründeki gelişmelerin, Türkmen enerji kaynaklarının dünya pazarına ulaştırılması, enerji kaynaklarının hammadde olarak kullanılarak, petro-kimya sektörünün geliştirilmesi gibi konular uluslararası forumun önemli gündem başlıklarını oluşturacak. 
Ayrıca, yuvarlak masa toplantıları kapsamında Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesi ele alınacak. 
Daha önce de belirttiğimiz gibi, Uluslararası Gaz Kongresi Türkmengaz Devlet Kurumu ile Hollanda’nın KHB Holland şirketi tarafından organize edilmektedir. Dragon Oil, Petronas, LG International, Total, Haldore Topsoe, CNPC, Hyundai gibi dünyaca ünlü şirketler bu forumun sponsorluğunu üslendi. 

 

Ýene-de okaň

“Ýüpek ýoly” rallisi: türkmen türgenleri baýrakly dolanýarlar

Türkmenistanyň Daşary işler ministrliginde täze departamentler döredildi

Ata Watan Eserleri

Daşkent şäherinde «Türkmenistanda öndürilen» atly türkmen harytlarynyň milli sergisi geçirildi

“Galkynyş” tans topary Türkiýede 2-nji orny eýeledi

Türkmenistanyň Mejlisi täze kanunçylyk namalaryny kabul etdi

Messili Argentina – Kopa Amerikanyň çempiony

Ata Watan Eserleri