JEMGYÝET

Uluslararası Gastronomi Festivali başlıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Uluslararası Gastronomi Festivali", 20-22 Eylül tarihlerinde yapılacak. Bu yıl ilki gerçekleştirilecek festivalde, dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, kente özgü lezzetleri tatma fırsatı bulacak.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Yaratıcı Şehirler Ağı'nda 116 şehir arasında yer almayı başaran "gazi" şehir, Gaziantep'i Geliştirme Vakfının (GAGEV) koordinasyonunda, Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde, Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), ilçe belediyeleri ve ilgili kurumların katkılarıyla zengin mutfağını ve kültürel zenginliklerini yerelden evrensele taşıyacak.

Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şeflerin ve yerli üreticilerin bir araya gelerek Gaziantep'e özgü lezzetleri yorumlayacağı festivale, farklı bölgelerden de yoğun bir katılım bekleniyor.

Yöresel lezzetlerin tadılacağı, yerel üreticilerin coğrafi işaretli ürünlerle hazırladığı lezzetlerin tanıtılacağı Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivali'nde, şehrin mutfağı yeniden yorumlanacak.

Proje gelişmekte olan ülkelerin yoğunlaştığı farklı bölgeleri ayrı ayrı ele alan ve bu bölgelerdeki food profesyonellerini bir araya getiren bir seri panel-çalıştay içermektedir. Çalıştaylarda, Ortadoğu, orta Asya, Balkanlar, Latin Amerika, Kuzey Afrika gibi gelişmekte olan ülkelerin yoğunlaştığı bölgelerin geleneksel ve yöresel yeme-içme kültürlerinin, değişen yaşam şartlarından nasıl etkilendiği, olumsuz etkilerin giderilmesi için neler yapılabileceği, bu amaçla yürütülen iyi deneyimlerin paylaşımı gibi konular irdelenecektir. Her bir panelin sonuçları ve çıkan öneriler yayınlaştırılırken, panel serilerinin en sonunda (Beşinci yılda) tüm önerileri birleştiren bir manifesto ortaya konulacaktır. Bu son etkinlikte ayrıca geleneksel ve yöresel yemeklerde özgünlüğün korunması için alınacak önlemler ile ilgili bir rehber de hazırlanacaktır. 
Dünya’nın farklı bölgelerinde ki gelişmekte olan bölgelerde yöresel yeme-içme profesyonellerinin karşılaştıkları sorunların ortaya konulması, çözüm yollarının belirlenmesinde ortaklıklar geliştirilmesi, sağlıklı ve yavaş beslenmenin desteklenmesi, yeme-içme kaynaklarının elde edilmesinde iyi tarım uygulamalarının korunması ve yaygınlaştırılması için bilinç oluşturulması.
Proje network içinde yer alan ve almayan kentlerin yöresel yeme-içme kültürlerini koruma konusunda işbirliklerine girmeleri için temel teşkil edecek farkındalığı yaratacağı için ve farklı kentlerin bir araya gelip birbirlerini tanımalarını sağladığı için bu kentlerin ortak sorunları karşısında ortak çözümler geliştirebilme yeteneklerini artıracaktır. İstenirse seri panellerin sonunda bir organizasyonel yapılanmaya gidilebilir.

***

Gaziantep yemekleri dondurulmuş olarak veya diğer hazır gıda forumlarında ulusal ve uluslararası pazara sunulmamaktadır. Yemeklerin hazırlanması genelde kentin yetiştirdiği aşçılar tarafından yerinde yapılmaktadır. Ancak baklava ve Antep fıstığından yapılan diğer tatlılar kent içinde ki işletmelerde üretilmekte ve hazır olarak ihracatı yapılmaktadır.

Gaziantep restoranlar ile birlikte bu üretim ve pazarlama bölümüne baktığımızda kentteki toplam iş gücünün %60’ının gastronomi sektöründe çalıştığını görmekteyiz.

Gastronomi sektörünün daha çok ihracatçı yüzü olan Gıda Sanayinde ise iki yüzden fazla fabrika faaliyet göstermektedir. Bu rakam kentin organize sanayi bölgelerinde yer alan toplam fabrikaların dörtte birine denk gelmektedir. Kuru meyve-sebze- baharat ve salça dalında özellikle de Türkiye’deki un üretiminin önemli bir bölümü Gaziantep’te yapılmaktadır. Türkiye’de ki makarna ve bulgur üretiminin %40’ı Gaziantep’te yapılmaktadır. Gelişen gastronomi sektörü ile son zamanlarda Gaziantep’te zeytinyağı çıkaran 26 tane yeni işletme kurulmuş, yeni usul antepfıstığı üretimi yapan 26 tane tesis açılmıştır. Yakın zamanda Gaziantep’te süt ve süt ürünleri ile ilgili önemli gelişmelerde yaşanmaya başlanmıştır.

Profesyonel Gaziantep Mutfağı

Gaziantep mutfağı, tarımsal üretimden, yemek yapımına ve yeme ritüellerine değin nerede ise geleneksel özellikleri ile yaşamaktadır. Bunun da birlikte hem yemek yapımında ve hem de serviste kentin geneline yayılan restorantlarda ve otellerde daha profosyonel teknikler kullanılmaktadır.

Öte yandan Gaziantep mutfağı restorantlarda, ulusal ve uluslararası alanda her geçen gün daha fazla oranda temsil edilmektedir. Kentin dışına yayılan bu kültürün ana malzemeleri (özellikle de kurutulmuş gıdalar, baharatlar, salçalar, fıstık ve otlar) ve aşçıları genelde kentten karşılanmaktadır. 
Gaziantep yemekleri, Türk ve Dünya mutfakları arasında ayrıcalıklı bir yere sahiptir. 
Nineden toruna bir miras titizliği ile öğretilen yemeklerin ve tatlıların yapımında kullanılan malzemelerin seçimindeki titizlik, hazırlama ve pişirmede gösterilen beceri, yemeklerin yapımında kullanılan ve yemeklere değişik tat ve lezzet veren baharatlar, salçalar, soslar ve karışımlar, Gaziantep yemekleri ve tatlılarının şöhrete kavuşmasına ve aranılan damak tadı olmasına neden olmuştur.

 

Gıda sektörü Gaziantep temel olarak 17 farklı kategoriye ayrılmaktadır.

1. Tarım ürünleri
2. Baklavacılar
3. Baharat ve Kuruyemiş
4. Dondurulmuş Gıda
5. Fırınlar, unlu mamulleri
6. Fıstıkçılar 
7. Kasaplar ve et, et ürünleri
8. Kebapçılar, lokantacılar
9. Makarna, bisküvi
10. Mutfak ve soğutma
11. Pastaneler
12. Su, içecek
13. Süt ve süt ürünleri
14. Tatlı, şekerleme
15. Un fabrikaları
16. Yemek firmaları
17. Yağ firmaları

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi