TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Uluslararası Enerji Medya Forumu gerçekleştirildi

Enerji kaynaklarının dünya piyasalarına güvenli olarak ulaştırılmasına ilişkin konular, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta düzenlenen Uluslararası Enerji Şartı Forumunda değerlendirildi. Bu uluslararası organizasyon kapsamında Enerji Medya Forumu düzenlendi.

“Atavatan Türkmenistan” dergisinin de takip ettiği Enerji Medya Forumu’nda yapılan konuşmalarda da enerji güvenliğine, enerji kaynaklarının dünya pazarlarına güvenli bir şekilde ulaştırılmasına dikkat çekildi.

Bu arada Uluslararası Enerji Şartı Forumunda Türkiye’yi temsilen katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Transit Petrol Boru Hatları Dairesi Başkanı Reha Aykul Muratoğlu da bir sunum yaptı. Muratoğlu, enerjiyi üreten ülkelerle ana alıcı konumundaki Avrupa kıtası arasında Türkiye’nin; hem ekonomik hem de güvenli bir transit merkezi olduğunu, bu konuda gerekli irade ve altyapıya sahip bulunduğunu vurguladı.

Türk yetkili, Türkmen gazının Türkiye üzerinden aktarma potansiyelinin olduğuna dikkat çekerek, Güney Gaz Koridoru devreye sokulduğunda, Türkmenistan gibi doğalgaz kaynağına sahip ülkelerin Türkiye üzerinden diğer piyasalara doğalgaz taşıyabileceğini belirtti.

Türkiye’nin Rusya, Azerbaycan ve İran’dan doğalgaz ithal ederek, enerji kaynaklarını çeşitlendirdiğini ifade eden Muratoğlu, Türkiye'nin LNG kullandığını ve ülkenin doğal gaz tüketiminin 2020 yılından itibaren 50 ila 60 milyar m³  civarında olması beklendiğini ifade etti. Bu talebi karşılamak için Türkiye çeşitli projeler yoluyla kaynakların çeşitlendirilmesi için aktif bir arayış içerisinde olduğunu ifade eden Reha Muratoğlu, Güney Gaz Koridoru projesiyle Hazar Denizi'nden Avrupa'ya doğal gaz getirilmesi planlandığını, TANAP ve TAP gibi dev enerji projelerinden bahsetti.

TANAP projesinin yüzde 72’sinin tamamlandığını, Güney Gaz Koridorunun hizmete açılmasıyla Türkmenistan’ın da diğer pazarlara erişebileceğinin altını çizen Muratoğlu, Türk Akımı projesinin de Rusya Federasyonu ve Türkiye'nin gündeminde olduğunu belirtti.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Gazagystanda Merkezi Aziýanyň iň uly metjidi açyldy

Ata Watan Eserleri

Ýaponiýanyň daşary işler boýunça döwlet ministriniň Türkmenistana sapary meýilleşdirilýär

Ata Watan Eserleri

Ýaponiýada täze hökümet düzüldi

Ata Watan Eserleri