JEMGYÝET

Uluslararası Bilim ve Spor Fuarı’na büyük ilgi

Türkmenistan başkenti Aşkabat’ta Uluslararası Bilim ve Spor Fuarı düzenleniyor. Fuara, ev sahibi Türkmenstan yanı sıra dünyanın birçok ülkesinden ABD, Almanya, Türkiye, Rusya, Malezya gibi devletlerden çok sayıda şirket ve eğitim kurumları katılıyor.

Türkmenistan Sanayi ve Ticaret Odası’nın Fuar merkezinde düzenlenen fuara, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, bakanlar, kamu kurum ve kuruluş yetkilileri, Aşkabat’taki yabancı büyükelçiler ve çok sayıda davetli katıldı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov fuar katılımcılarına kutlama mesajı gönderdi. Kutlama mesajında eğitim ve sporun ülke halkını yüksek hedeflere ulaşmak için önemli ilham kaynağı olduğunu söyleyen Sayın Devlet Başkanı, Türkmenistan’da eğitim sisteminin uluslararası standartlara çıkarılması için büyük emek sarfedildiğini ve fiziksel olarak sağlıklı nesil yetiştirmek için de ciddi yatırımların yapıldığını kaydetti.   

Eğitim ve spor alanında uluslararası işbirliğine her zaman büyük önem verdiklerini söyleyen Sayın Devlet Başkanı, 2017 yılında Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nın Aşkabat’ta düzenlenmesi, Türkmenistan’ın uluslararası sporun gelişmesine önemli katkı sağladığının ayrı bir kanıtı olduğunu ifade etti.

 Fuarda stand açan yabancü ülkeler, Türkmenistan ile eğitim ve spor alanında işbirliğini üst seviyelere çıkarmayı hedefliyor. Standlarda özellikle, yurtdışındaki üniversiteler kendi eğitim imkanları hakkında sunum yaptılar. Fuara katılan Türkmen gençler için bu standlar ilgi odağı oldu.

Türkmenistan’ın eğitim ve spor alanındaki elde ettiği başarılar da, fuardaki standlarda yabancı konuklara gösterildi. Türkmenistan Hükümeti, bu sektörlere ciddi yatırımlar yapıyor. 2016 yılının 10 ayında Türkmenistan genelinde 10 bine yakın öğrenci kapasiteli yeni okullar ve 3 bin çocuk kapasiteli yeni kreşler inşa edildi. Bu sene eğitim-öğretim yılının başlamasıyla 3 bin öğrenci kapasiteli Oguzhan Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi faaliyet başladı.

Spor alanında da ciddi tesisleşme faaliyetleri devam ederken, başkent Aşkabat’ta toplam maliyeti 5 milyar dolar tutarında dev Olimpiyat Köyü projesi hayata geçiriliyor.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Halkara ahalteke atçylyk assosiasiýasynyň XIV mejlisi geçirildi

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri