JEMGYÝET

Uluslararası Atavatan Türkmenistan” dergisi Türkmenistan basınında

Türkmenistan’ın dünyaya tanıtılması amacıyla kısa bir zaman diliminde geniş okur kitlesinin beğenisini toplayan “Atavatan Türkmenistan” dergisinin Türkmenistan’ın Bağımsızlığı’nın 25.yıldönümü dolayısıyla hazırladığı özel sayısı ülke basınında da geniş yer aldı.

Türkmen devlet haber ajansı başta olmak üzere Türkmenistan’ın en saygın gazetelerinden Türkmenistan, Neytralnıy Türkmenistan gazetelerinde ve Nebit-Gaz gazetesinde derginin özel sayısı hakkında geniş makale yayınlandı. Devlet Haber Ajansı ve Neytralnıy Türkmenistan gazetesinin internet sitelerinde derginin özel sayısının çıktığı haber konusu olurken, Nebit-Gaz gazetesinin internet sayfası ise “Atavatan Türkmenistan dergisi Bağımsız Türkmenistan’ın kazanımlarını dünyaya duyurdu” başlığıyla derginin yeni sayısını okurlarına anlattı.

Türkmen basınındaki haberlerde, derginin ilk sayfalarındaki makalelerde Türkmenistan’ın bağımsızlık yıllarında elde ettiğin başarıların anlatıldığı belirtildi.

Ayrıca, derginin bu sayısında Aşkabat’ta düzenlenecek ulaştırma konulu global konferansa atıfta bulunarak, Türkmenistan’ın bu alandaki özverili çalışmalarını ve uluslararası projelerini geniş bir biçimde anlattıldığı bahsedildi. Özellikle, bu konuda Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) Başkanı Cristian Labrot’un özel kaleme aldığı makalesinde Türkmenistan’ın transit anlamda önemli bir potansiyele sahip olduğunun belirtildiği kaydedildi.

İRU Başkanı’nın Türkmenistan’ın inisiyatifi ile Birleşmiş Milletler tarafından 2014 ve 2015 yıllarında ulaştırma ve transit geçişler konulu kararlarının önemine değindiği makalesinin büyük bir ilgi çektiği ifade edildi.

Bunun yanı sıra uluslararası derginin özel sayısında yer alan Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, İletişim ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan’ın imzasını taşıyan makalede Türkmenistan ile Türkiye’nin ulaştırma sektöründeki işbirliğinin değerlendirildiği belirtildi.

Türkmen basını, derginin kurucularından Adem Kula’nın Türkmenistan’ın 25 yıllık bağımsızlık döneminde elde ettiği başarıları makro ekonomik boyutuyla ele almasının okurların ülkedeki gelişmelerden haberdar olması açısından büyük önem taşıdığı ifade edildi.

Ülke basını, dergideki sağlık, 2017 yılında düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları, bu oyunlar ile ilgili gerçekleştirilen medya forum, Türkmenistan’ı ziyaret eden  Türkiye Spor Yazarları Derneği Genel Sekreteri Mustafa Göksel Yener’in kaleme aldığı yazısının büyük bir heyecanla okunduğunu yazdı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a Uluslararası Spor Yazarları Birliği'nin (AIPS) Asya Spor Yazarları Derneği (AİPS Asia) tarafından Altın Madalya’nın verilmesine ilişkin makaleyi de Türkmen basını değerlendirdi.

Türkmenistan’ın elektrik enerjisi ve özel sektördeki başarılarını anlatan yazıların içeriği hakkında bahseden Türkmen basını, derginin her zaman olduğu gibi, bu sayısında da Türkmenistan’ın kültürünü tanıtmak amacıyla Türkmen dilinin özelliklerini anlatan yazının ve Dehistan konulu yazının önemli bir çalışma olduğunu ifade etti.

Türkmenistan basını, derginin özel sayısının bol resimli ve çok güzel bir şekilde dizayn edildiğini, yerli ve yabancı okurların rahatlıkla erişimini sağlamak amacıyla www.atavatan-turkmenistan.com internet sitesinin de yayınlandığından bahsedildi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Halkara ahalteke atçylyk assosiasiýasynyň XIV mejlisi geçirildi

Ata Watan Eserleri

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri