BIZNES

Uluslararası Aşkabat Havalimanı Görkemli Bir Törenle Açıldı

Türkmenistan’ın hızla artan yerli ve yabancı yolcu trafiğini karşılamak üzere inşa edilen Aşkabat Uluslarararsı Havaalanı, görkemli bir tören ile hizmete açıldı. Yıllık 17 milyon yolcuya hizmet vermeye elverişli olan, birçok dalda ödülü hak eden uluslararası havaalanı, Guinness Rekorlar Kitabı’na da girmeyi başardı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katılımıyla hizmete açılan havalimanın açılış törenine; Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan başta olmak üzere birçok ülkeden üst düzey yetkililer katıldı. Türk işadamlarının da iştirak ettiğini törene, dünyanın 30’u aşkın ülkesinden gelen basın mensupları takip etti.

Açılış törenine katılan Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov yaptığı konuşmasında, Türkmenistan’ın ulaştırma sektöründe uluslararası işbirliğinin geliştirilmesine büyük önem verdiğini ve bu nedenle Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yeni ulaşım koridorlarının kurulması ve bu alandaki işbirliğinin tesis edilmesi için uluslararası hukuk mekanizmasının oluşturulmasına yönelik girişimlerinin dünya topluluğu tarafından büyük destek gördüğünü kaydetti.

 

Sayın Devlet Başkanı, BM himayesinde 26-27 Kasım 2016 tarihinde global düzeyde ulaştırma konferansına ev sahipliği yapacaklarını kaydederek, ülkesinde bu sektöründe ciddi yatırımların gerçekleştirildiğini belirtti.

Sayın Devlet Başkanı, Aşkabat’ta inşa edilen uluslararası havalimanının ulaştırma sektöründeki işbirliğinin güçlendirilmesi adına yapılan önemli yatırımların birisini teşkil ettiğini ifade etti. Türkmenistan Devlet Başkanı, bu havalimanının Asya ile Avrupa arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinin daha da arttırılmasına da önemli katkı sağlayacağını belirtti. Yeni Uluslararası Aşkabat havalimanı Türkmenistan’ın girişimiyle hayata geçirilen “Multimodal İpek Yolu’nun hayata geçmesinde önemli bir kilometre taşı olarak değerlendirilmektedir.

YILLIK 17 MİLYON YOLCUYA HİZMET VERECEK ULUSLARARASI HAVALİMANI

Türkmenistan’ın yeni prestijli projelerinden birisi olan Aşkabat Uluslararası Havalimanı, bin 200 hektar alana kuruldu. Bu alanda 190 tesis inşa edildi. Çeşitli tipteki ve büyüklükteki uçakları ağırlayabilecek kapasitedeki havalimanın ana terminali yıllık 14 milyon yolcuya, ikinci terminalinin ise, 3 milyon yolcuya hizmet verebilecek.

Yeni havaalanı projesi kapsamında hava trafik kontrol kulesi, toplam 3.000 araç kapasiteli açık ve kapalı yolcu otoparkları, yılda 200.000 ton yük kapasiteli kargo terminali, 3 uçak kapasiteli uçak bakım hangarı, catering binası, yeni yakıt ikmal tesisleri, itfaiye binaları, bakım-onarım ve ambar tesisleri, sivil havacılık okulu, uçuş ve kabin eğitim simülatör binası, hastane, yurt binası, kapalı spor salonu ve diğer idari ve teknik yardımcı tesisleri inşa edildi. Yeni hava limana ilk olarak Türkmenistan’ın yeni aldığı «Boeing 737-800» yolcu uçağı iniş yaptı.

 HAVALİMANI GUİNNESS REKORLAR KİTABINA GİRDİ-

Aşkabat Uluslararası havaalanı, birçok dalda ödül kazandı. Ayrıca, havalimanının ana terminaldeki 705 metrekare büyüklüğündeki halı deseni Guinness Rekorlar Kitabına girdi. Bunun yanı sıra havalimanı, International Star Award for Quality – Uluslararası Kalite Ödülü’ne layık görüldü. Aşkabat’taki havalimanı projesi ve inşası bakımından da ödül kazandı. Construction Excellence Award ödülü ile Aşkabat havalimanı, bölgenin emsali bulunmayan dev projelerinden birisi olmayı başardı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı

Ýene-de okaň

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar

Türkmenistan “Hytaý-Ýewraziýa EKSPO” halkara sergisine gatnaşar

Hindistanyň kompaniýalary Türkmenbaşy portunyň mümkinçilikleri bilen gyzyklanýar

“Apple” ABŞ-nyň iň gymmat kompaniýasy boldy

Rus ilçisi: tebigy gaz pudagynda rus-türkmen hyzmatdaşlygy ileri tutulýar

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “HI-TECH Türkmenistan 2024” halkara forum we sergi geçiriler