Uluslararası Aşkabat Havalimanı Görkemli Bir Törenle Açıldı

Türkmenistan’ın hızla artan yerli ve yabancı yolcu trafiğini karşılamak üzere inşa edilen Aşkabat Uluslarararsı Havaalanı, görkemli bir tören ile hizmete açıldı. Yıllık 17 milyon yolcuya hizmet vermeye elverişli olan, birçok dalda ödülü hak eden uluslararası havaalanı, Guinness Rekorlar Kitabı’na da girmeyi başardı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katılımıyla hizmete açılan havalimanın açılış törenine; Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan başta olmak üzere birçok ülkeden üst düzey yetkililer katıldı. Türk işadamlarının da iştirak ettiğini törene, dünyanın 30’u aşkın ülkesinden gelen basın mensupları takip etti.

Açılış törenine katılan Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov yaptığı konuşmasında, Türkmenistan’ın ulaştırma sektöründe uluslararası işbirliğinin geliştirilmesine büyük önem verdiğini ve bu nedenle Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yeni ulaşım koridorlarının kurulması ve bu alandaki işbirliğinin tesis edilmesi için uluslararası hukuk mekanizmasının oluşturulmasına yönelik girişimlerinin dünya topluluğu tarafından büyük destek gördüğünü kaydetti.

 

Sayın Devlet Başkanı, BM himayesinde 26-27 Kasım 2016 tarihinde global düzeyde ulaştırma konferansına ev sahipliği yapacaklarını kaydederek, ülkesinde bu sektöründe ciddi yatırımların gerçekleştirildiğini belirtti.

Sayın Devlet Başkanı, Aşkabat’ta inşa edilen uluslararası havalimanının ulaştırma sektöründeki işbirliğinin güçlendirilmesi adına yapılan önemli yatırımların birisini teşkil ettiğini ifade etti. Türkmenistan Devlet Başkanı, bu havalimanının Asya ile Avrupa arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinin daha da arttırılmasına da önemli katkı sağlayacağını belirtti. Yeni Uluslararası Aşkabat havalimanı Türkmenistan’ın girişimiyle hayata geçirilen “Multimodal İpek Yolu’nun hayata geçmesinde önemli bir kilometre taşı olarak değerlendirilmektedir.

Okap bilersiňiz  Türkmenistanda sementiň täze görnüşi öndürilýär

YILLIK 17 MİLYON YOLCUYA HİZMET VERECEK ULUSLARARASI HAVALİMANI

Türkmenistan’ın yeni prestijli projelerinden birisi olan Aşkabat Uluslararası Havalimanı, bin 200 hektar alana kuruldu. Bu alanda 190 tesis inşa edildi. Çeşitli tipteki ve büyüklükteki uçakları ağırlayabilecek kapasitedeki havalimanın ana terminali yıllık 14 milyon yolcuya, ikinci terminalinin ise, 3 milyon yolcuya hizmet verebilecek.

Yeni havaalanı projesi kapsamında hava trafik kontrol kulesi, toplam 3.000 araç kapasiteli açık ve kapalı yolcu otoparkları, yılda 200.000 ton yük kapasiteli kargo terminali, 3 uçak kapasiteli uçak bakım hangarı, catering binası, yeni yakıt ikmal tesisleri, itfaiye binaları, bakım-onarım ve ambar tesisleri, sivil havacılık okulu, uçuş ve kabin eğitim simülatör binası, hastane, yurt binası, kapalı spor salonu ve diğer idari ve teknik yardımcı tesisleri inşa edildi. Yeni hava limana ilk olarak Türkmenistan’ın yeni aldığı «Boeing 737-800» yolcu uçağı iniş yaptı.

 HAVALİMANI GUİNNESS REKORLAR KİTABINA GİRDİ-

Aşkabat Uluslararası havaalanı, birçok dalda ödül kazandı. Ayrıca, havalimanının ana terminaldeki 705 metrekare büyüklüğündeki halı deseni Guinness Rekorlar Kitabına girdi. Bunun yanı sıra havalimanı, International Star Award for Quality – Uluslararası Kalite Ödülü’ne layık görüldü. Aşkabat’taki havalimanı projesi ve inşası bakımından da ödül kazandı. Construction Excellence Award ödülü ile Aşkabat havalimanı, bölgenin emsali bulunmayan dev projelerinden birisi olmayı başardı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı

ÝENE-DE OKAŇ

Okap bilersiňiz  Türkmenistanda sementiň täze görnüşi öndürilýär

3D paýhasly haly

Futbol janköýerleriniň uly sabyrsyzlyk bilen garaşan futbol boýunça Ýewropa çempionaty başlady. Düýn gije 00:00-da ilkinji duşuşyk geçirildi. "A" toparda çykyş edýän Italiýanyň milli ýygyndysy Türkiýäniň milli ýygyndysyny 3:0 hasabynda ýeňmegi başardy. ITALIÝADAN TARYHY REKORD Şeýlelikde, Italiýanyň milli ýygyndysy 2018-nji ýylyň 10-njy sentýabryndan bäri, resmi hem-de ýoldaşlyk duşuşyklarynda bassyr 28 duşuşykdan bäri ýeňilmän gelýär. Bu ýurduň taryhyndkay täze bir rekorddyr. Bu döwürde...
Türkmenistanyň Daşary işler ministrliginiň Halkara gatnaşyklar institutynyň işini kämilleşdirmek göz öňünde tutulýar. Bu barada "Watan" habarlar gepleşiginde bellenilip geçildi. Şoňa görä, häzirki wagtda Halkara gatnaşyklar institutynda fakultetleriň 4-si, kafedralaryň 6-sy, merkezleriň 3-si hereket edýär. Institutyň işiniň kämilleşdirilmegi babatda iki basgançakly bakalawr we magistr bilim maksatnamasyna geçmek üçin öňümizdäki okuw ýylynda ýokary okuw mekdebinde tölegli esasda käbir ugurlary açmak teklip edilýär. Geljek ýyllarda...
Şu ýylyň 22-27-nji iýuny aralygynda ýurdumyzyň Lebap welaýatynda Medeniýet we sungat işgärleriniň hem-de Magtymguly Pyragynyň şygryýet güni mynasybetli geçiriljek Medeniýet hepdeligi hem-de baýramçylyk açylyş dabaralary barada hasabat berildi. "Watan" habarlar gepleşiginde bellenilip geçilişi ýaly, sanly ulgam arkaly geçirilen Ministrler Kabinetiniň mejlisinde Lebap welaýatyndaky döredijilik çäresi we onuň maksatnamasy barada aýdyldy. Medeniýet hepdeligine gabatlanyp, welaýatda medeni-durmuş maksatly desgalaryň, şol sanda Kerki şäherinde howa menziliniň,...
Ministrler Kabinetiniň sanly ulgam arkaly geçirilen mejlisinde ýurdumyzda sementiň täze görnüşiniň önümçiliginiň ýola goýlandygy barada hasabat berildi. "Watan" habarlar gepleşiginde habar berlişi ýaly, ýurdumyzyň Senagat we gurluşyk önümçiligi ministrliginiň garamagyndaky sement zawodlarynda aktiw mineral goşundylary — bazalt porfiritleri we opoka çig malyny goşmak arkaly portlandsementiň önümçiligi ýola goýuldy. “Balkan” kän müdirliginiň bazalt porfiritleriniň “Ufra” ýatagynyň we Lebap welaýatynyň Döwletli etrabyndaky Akbulak...
Türkmen gazynyň dünýä bazarlaryna iberilmegini diwersifikasiýalaşdyrmaga hem-de gaz pudagynyň eksport kuwwatyny pugtalandyrmaga, Türkmenistan-Hytaý gaz geçirijisini gurmaga, dünýädäki iň iri Galkynyş gaz känini tapgyrlaýyn özleşdirmäge gönükdirilen taslamalary durmuşa geçirmek üçin "Türkmengaz" döwlet konserni tarapyndan çekilen daşary ýurt karz serişdelerini gaýtarmak boýunça hasabat berildi. Bu barada "Watan" habarlar gepleşiginde habar berildi. Sanly ulgam arkaly geçirilen Ministrler Kabinetiniň mejlisinde hasabat berlişi ýaly, häzirki...

Teswirler

Aýbölek Abdyrasulowa
Edepli Ile Ýarar
Babahan Berdiýew
“Öwgi” usuly
18,713BeğenenlerBeğen
19,500TakipçilerTakip Et
833TakipçilerTakip Et
417AbonelerAbone

Iň täze habarlar