JEMGYÝET

Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu Aşkabat’ta toplandı

Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu Aşkabat’ta toplandı

Türkmenistan’ın başkanlığını yürüttüğü Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun yönetiminin toplantısı Aşkabat’ta Yıldız otelinde gerçekleştirildi. Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu Yürütme Komitesi ve Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı öncülüğünde GIZ Bölgesel Programı ve Orta Asya Bölgesel Ekoloji Merkezi desteğiyle düzenlenen toplantıda, Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu Yürütme Komitesi’nin iş planına imza atıldı.

Söz konusu toplantıya, Kazakistan, Tacikistan ve Özbekistan’dan heyet katıldı. Ayrıca bu toplantıya Türkmenistan’ın çeşitli bakanlıklarından ve kamu kurumlarından temsilcileri davet edildi. Toplantıda, Türkmenistan’ın başkanlığı döneminde Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu Yürütme Komitesi’nin iş planı, Orta Asya Devlet Başkanları Zirvesi’ne hazırlıklar, Aral Havzası’nda ülkelere yardım edilmesine yönelik hazırlanan program ele alındı.

Toplantıda sürdürülebilir kalkınma ve uluslararası örgütlerle yakın işbirliğine dayalı olarak bölgenin su kaynaklarının rasyonel kullanımı gibi alanlarda Orta Asya ülkeleri arasındaki ortaklığın geliştirilmesi konuları görüşüldü.

Türkmenistan’ın başkanlığı döneminde Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu Yürütme Komitesi’nin iş planı değerlendirildi. Bu iş planı kapsamında Aral havzasındaki ülkeler ile ekonomi, çevre ve su alanındaki işbirliğinin güçlendirilmesi öngörülmektedir.

Toplantıda, Orta Asya’da sürdürülebilir kalkınma için Bölgesel Çevre Koruma Programının geliştirilmesine yönelik uluslararası örgütler ile ortaklaşa müzakereler yapmak için ulusal ve bölgesel uzman gruplarının oluşturulması konusunda anlaşmaya varıldı.

Ayrıca, uluslararası ve bölgesel organizasyonlar, finansal kurumlar, bağış yapan ülkeler, çevre fonları ile Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu ile işbirliğini genişletmek için planlar onaylandı.

Türkmenistan, 2017-2019 yıllar için Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’na başkanlık ediyor. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

Türkmenistan-Hytaý: halkara awtomobil gatnawlary hakynda ylalaşyga gol çekildi

Hytaýyň Döwlet Geňeşiniň wise-premýeriniň Aşgabada sapary

Hazar deňzindäki “Dostluk” ýatagy maslahatlaşyldy

Ata Watan Eserleri

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy