TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Uluslararası Amul-Hazar 2018 rallisi için gerim sayım

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde 9-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Amul-Hazar 2018 (Turkmen Desert Race) uluslararası ralli yarışı için gerim sayım başladı. Sportmen lider, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un inisiyatifi ile yapılan bu yarışlar, ülkenin dünya sporundaki saygınlığının daha artmasına katkı sağlayacak.

Bu projeye büyük önem veren Türkmen Lider, off-road yarışları için belirlenen rotaları bizzat test ediyor. Boş zamanlarını spor yaparak, sağlıklı yaşam için örnek davranışlar sergileyen Türkmen Lider, bu Pazar günüde yeni yarış aracında Karakum çölünde test sürüşünü gerçekleştirdi. Devlet Başkanı, test sürüşünde Karakum çölünün zor şartlarında uzak mesafe kat etti.

Devlet Başkanı’na göre, çöl yarışlarında pilot uygun hızı koruyarak, yola ve çevre manzaraya konsantre olması gerekmektedir. Bu zorlu koşullarda sürüş güvenliğini sağlamak ana koşul olarak kabul edilir.

Türkmen Lider, aracın hızını yavaşlatmadan, yolda ortaya çıkan engelleri hızla iniş ve çıkışları ile atlatarak, sayısız engelleri geride bıraktı.

Amul-Hazar rallisini Karakum çölünde düzenlenmek fikri dünyanın birçok ülkesinden motor sporları tutkunlarının dikkatini çekti. Ünlü ralli pilotları bu yarışa ilgi gösterdi. Yabancı pilotlar ile birlikte Türkmen pilotları da boy gösterecek, bunun için onlar da sıkı antrenman yapmaktalar.

Yabancı sporcular ve bu yarış için gelen gazeteciler Türkmenistan’ın zengin doğal güzellikleri ve tarihi mekanları ile tanışma fırsatı bulacak.

Ýene-de okaň

Eýranyň paýtagtynda «IAPEX-2022» halkara awtoulag sergisi geçiriler

Aşgabat şäherinde Stomatologiýa merkezi gurlar

Aşgabatda Halkara pediatriýa merkezi gurlar

Teswirle