TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Uluslararası Ahalteke Atçılık Birliği’nin 9.toplantısı

Türkmenistan’da Ulusal At Bayramı arefesinde Uluslararası Ahalteke Atçılık Birliği’nin 9.toplantısı gerçekleştirildi. Türkmenistan Bakanlar Kurulu binasında yapılan toplantıya, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlık etti.

Oğuzhan Köşkü’nden Bakanlar Kurulu’na bisikletle gelen Türkmen Lider, binanın önünde Uluslararası Ahalteke Atçılık Birliği’nin 9.toplantısı için dünyanın birçok ülkesinden gelen misafirler ile aile fotoğrafı çektirdi. Ardından Bakanlar Kurulu’nda toplantı devam etti.

Toplantıda konuşan Devlet Başkanı, Türkmenistan’da atların ulusun gururu, paha biçilmez serveti olduğu için devlet düzeyinde at yetiştiriciliğine ve binicilik sporunun gelişimine büyük önem verildiğini kaydetti. Bu alanda büyük yatırımlara imza atıldığını söyleyen Türkmen Lider, ülke genelinde uluslararası düzeyde atçılık komplekslerinin inşa edildiğini, at yetiştiricilerin çalışmaların için uygun koşulların oluşturulduğunu, ülkedeki 3 yüksek eğitim kurumunda atçılık sektörü ile ilgili eğitim verildiğini, önümüzdeki yıllarda inşa edilecek yeni kent projesinde atçılık akademisinin yer alacağını belirtti.

Atçılık sektöründe uluslararası işbirliğine büyük önem verildiğini belirten Devlet Başkanı, 2010 yılında kurulan Uluslararası Ahalteke Atçılık Birliği’nin üye sayısının giderek arttığını ve dünyanın pek çok ülkesinde ahalteke atlarına olan ilginin arttığını belirtti.

Toplantı kapsamında Türkmen Lider tarafından bazı yabancı at yetiştiricilerine Türkmenistan’ın Onurlu At Yetiştiricisi unvanı verildi.

AT BAYRAMINA BÜYÜK İLGİ

Türkmenistan’da her sene Nisan ayının son Pazar günü kutlanan Ulusal At Bayramı etkinliklerine dünyanın birçok ülkesinden 400 civarında delege katılmaktadır. Törenlere, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Suudi Arabistan Krallığı Çevre ve Tarım Bakanı Abdurrahman bin Abdulmuhsin el- Fadli, Katar Emiri’nin kardeşi Şeyh Tani bin Hamad Al Tani, Çevre Yüksek Konseyi Başkan Vekili, Bahreyn Krallığı Kraliyet Yarışları ve Binicilik Yarışmaları Federasyonu Başkanı Şeyh Faysal Bin Rashid Bin Isa Al Khalifa ve başka da birçok üst düzey konuklar da katılacak.

Ýene-de okaň

Türk kompaniýasy tebigy gazdan benzin öndürýän zawodyň ikinji tapgyryna gatnaşmakçy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň energetika ulgamyna maýa goýumlaryny çekmek boýunça Halkara roud-şou geçiriler

“Dragon Oil” kompaniýasyna maýa goýum teklipleri hödürlendi

Teswirle