TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Uluslararası Ahalteke Atçılık Birliği toplantısı yapıldı

Türkmenistan’da her sene Nisan ayının son Pazar günü kutlanan At (Bedev) Bayramı kutlamaları üst düzeyde başladı. Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un başkanlığında Oğuzkent otelinde Uluslararası Ahalteke Atçılık Birliği’nin 7.Toplantısı yapıldı. 2010 yılında kurulan Uluslararası Ahalteke Atçılık Birliği’nin merkez ofisi Aşkabat’ta bulunuyor.

Toplantıya, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, dünyanın çeşitli ülkesinden gelen at uzmanları, atçılık sektörü çalışanları ve basın mensupları katıldı. Toplantının açılışına “Atavatan Türkmenistan” uluslararası dergisi de katıldı.

Uluslararası Ahalteke Atçılık Birliği’nin 7.Toplantısının açılış konuşmasını yapan Devlet Başkanı, bugünkü günde birliğin üyelerinin 32 ülkede bulunduğunu ve 137 temsilcisinin yer aldığını kaydetti. Her sene birliğinin üye sayısının arttığını belirten Devlet Başkanı, Türkmenistan’da Ahalteke atçılığın geliştirilmesi için büyük çaba gösterildiğini belirtti. Ülkede safkan Ahalteke atlarının sayısını çoğaltmak için büyük yatırım projelerine imza atıldığını belirten Türkmen Lider, Türkmenistan’da modern atçılık spor komplekslerinin inşa edildiğini kaydetti.

Aşkabat atçılık kompleksinde at sporunda sporcuların yetiştirilmesi için manej inşa edildiğini, Ahal vilayeti Gökdepe ilçesi Aba Annayev köyünde 600 Ahalteke atları için atçılık kompleksinin inşa edildiğini belirten Devlet Başkanı, atçılık alanında ülkenin 3 yüksek eğitim kurumlarında uzmanların yetiştirildiğini söyledi.

Türkmen Lider, Eylül ayında düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nda atlı spor alanında sporcuların yarışacağını belirterek, katılımcıları Asya oyunlarına davet etti.

Toplantı kapsamında Devlet Başkanı, Uluslararası Ahalteke Atçılık Birliği’nin üyesi olduğu ve bu alanda büyük işlere imza atan Loma Blanca de Toledo Osorio, Heloise Anemone Flavia Girardi ve Bakturdi Ibadullayev’e devlet nişanlarını takdim etti. Türkmen Lider, yabancı misafirlere dünyaca ünlü Ahal-Teke atları çoğalması üzerine yaptıkları yoğun çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Bugün Aşkabat’ta ‘Türkmen atı ve dünya atçılık sanatı’ konulu 9.Uluslararası Fuar ve Konferans düzenleniyor. Dün ayrıca, Köpetdağ dağının yakınında atlı maraton koşusu düzenlendi. 28 sporcu 60 kilometre mesafede yarıştı. Bunun yanı sıra Uluslararası Ahalteke atçılık spor kompleksinin kapalı manejinde atlı spor yarışı düzenlendi. Bu yarışa 15 sporcu katıldı.

Her iki yarışın kazananları 30 Nisan Pazar günü düzenlenecek At Bayramı törenlerinde açıklanacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag gazeti döredildi

“Arkadag” futbol kluby döredildi

Mejlise saýlanan deputatlaryň 26 göterime golaýyny zenanlar düzýär

Teswirle