TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Ulaştırma sektörünün kalbi Aşkabat’ta atıyor

26-27 Kasım 2016 tarihinde Birleşmiş Milletler himayesinde 1. Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı’na ev sahipliği yapacak olan Türkmenistan’da bu önemli zirvenin öncesinde Bağımsız Devletler Topluluğu’nun Karayolu Hükümetlerarası Konseyi’nin 38. Toplantısı gerçekleştirildi. Kırgızistan Ulaştırma ve Karayolu Bakanı Zamirbek Kazakbayev’in başkanlığında yapılan toplantıda, karayolu taşımacılığı, bu alanda BDT ülkelerindeki yapılan çalışmalar, karayolu taşımacılığında uluslararası işbirliği konuları değerlendirildi.

Kırgızistan Ulaştırma Bakanı Zamirbek Kazakbayev açılış konuşmasında, BDT ülkelerinin ulaştırma sektöründeki işbirliğinin koordinasyonluğunu yapan hükümetlerarası konseyinin toplantısının ilk defa Aşkabat’ta yapıldığını kaydetti. Kırgız Bakan, bu toplantıya BDT’ye üye ülkeler yanı sıra İran, Slovakya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerden de heyetlerin katıldığını kaydederek, ulaştırma sektörünün geliştirilmesinde ortak çalışmaların yapılmasının önemine değindi.

Konuk Bakan, ülkeler arasındaki dostane ilişkiler sonucunda karayolu alanındaki işbirliğinin daha da sağlamlaşacağını belirterek, Türkmenistan’ın da bu işbirliğinde önemli rol oynadığını ve aktif bir katılım gerçekleştirdiğini ifade etti.

Türkmenistan Karayolları Devlet Kurumu Başkanı Dadebay Amangeldiyev konuşmasında, Türkmenistan’da karayolları inşasında geniş çaplı çalışmaların yapıldığını söyledi. Türkmenistan’ın tarım ülkesi olmaktan çıkarak, sanayileşmiş ülkeler seviyesine ulaşmak için yoğun çaba gösterdiğini söyleyen Türkmen yetkili, ulusal kalkınma programları kapsamında yeni ulaşım yollarının inşasına büyük önem verildiğini kaydetti.

Türkmen yetkili, karayolu inşasında uluslararası işbirliği açık olduklarını ve bu alanda yabancı yatırımcıların çekilmesine sıcak baktıklarını ifade etti.

Ulaştırma ağlarının geliştirilmesinin, devlet politikalarında öncelikli alanlardan biri olduğuna dikkati çeken Türkmen yetkili ayrıca, gelecekte Türkmenistan'ın dünya ulaştırma sistemine entegrasyonunu sağlayacak projeler geliştirdiklerini anlattı ve özellikle otomotiv taşımacılığına önem verdiklerini bildirdi.

Toplantıda yapılan konuşmalarda BDT ülkelerinin bütününde ulaştırma sektöründe ciddi yatırımların yapıldığı ve karayolu taşımacılığında önemli adımların atıldığı anlatıldı.

Kaynak :Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri: döwlet ähmiýetli şäher

Arkadag şäheri ÝUNESKO-nyň edarasynda tanyşdyryldy

Russiýanyň demir ýol kompaniýasy Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny pugtalandyrar

Teswirle