JEMGYÝET

Ulaştırma Bakanı Arslan Atavatan Türkmenistan’a konuştu

Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı dün hizmete sunuldu.  Aynı anda 2 Guinness rekorunu birden alan yeni Limanın açılışına Türkiye’den  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan katıldı. Türkmen Lideri tarafından kabul edilen Arslan, bugün Hazar’ın incisi Avaza’da gerçekleşen ECO Ulaştırma Bakanları toplantısına katıldı.  Ulaştırma Bakanı sayın Arslan dergimiz Genel Yayın Yönetmeni Av.Dr.Döwran Orazgylyjow’a yeni limanın önemini değerlendirmiş olup, bu Limanın, Türkmenistan için olduğu gibi, başta Türkiye olmak üzere, komşu ülkeler için de yararlı proje olduğunu söyledi. Atavatan Türkmenistan uluslararası dergisi için daha önce de özel makale kaleme olan Sayın Bakanın demecini sunuyoruz.

 

Bugün Türkmenistan’da  Uluslararası Türkmenbaşı deniz limanın açılışı vardı. Bu liman gerçekten çok büyük bir  liman. Sadece yük kapasitesi ile değil aynı zamanda tersane da içeriyor olması anlamında Hazar denizinin etrafındaki en büyük liman. Onun açılışındaydık, mutluluğumuzu ve Türkmenistan’ın mutluluğunu paylaşmış olduk. Birinci en önemli olay,  bir Türk yüklenicisi tarafından başarılı şekilde gerçekleşmiş olması, bu Türkiye olarak bizi mutlu ediyor. İkincisi özellikle Türkmenistan’ın bulunduğu bölgede Yeniden İpek yolunun canlanması adına bu projeye verdiği önemi biliyoruz, bu projeyi bitirerek Türkmenistan’ın  taşımacılık anlamında bu projeden kaynaklı gelir etmesi, elbette ki Türkmen kardeşlerimizin ülke olarak gelirin artması  anlamında çok güzel bir olaydı, onun için mutluluklarını paylaştık.

 

Ve yine olarak Türkiye olarak bu projenin bizim açımızdan şöyle bir önemli boyutu var. Çin’den Avrupa’ya yüklerin kesintisi taşınmasına adına biz Bakü-Tblisi-Kars demir yolu projesini geçen yıl hizmete sunduk. Ancak o projenin istediğimiz yükü alabilmesi, verimli olabilmesi için Türkmenbaşı ile Bakü arasındaki liman kapasitesinin arttırılması gerekiyordu, tren ferilerin büyütülmesi gerekiyordu, işte bu Türkmenbaşı Limanın bitmiş olması buna hizmet etmiş olacak. Dolaysıyla hem biz Türkiye olarak bu projeden yararlanmış olacağız, hem de komşu ülkeler bu projeden yararlanmış olacak. Ama en önemlisi de Türkmenistan bu projeden ziyadesiyle yararlanmış olacak. Çünkü Türkmenistan ve doğusundaki ülkelerin yüklerini Türkmenbaşı Limanı ve Hazar üzerinden ta Avrupaya kadar gönderebilecek. Tekrar bu vesileyle, Türkmenistan’ı, Türkmen halkını, Türkmenistan Devlet Başkanını tebrik ediyoruz. Emeği geçen herkesi hem teşekkür ediyorum hem tebrik ediyorum.

Ýene-de okaň

Patyşa Karl III Türkmenistanyň Prezidentini gutlady

Babuşkin: Astrahan bilen Türkmenbaşy şäheriniň arasynda awiagatnawlary açmagy maslahatlaşdyk

450 töweregi raýat döwlet sylaglaryna mynasyp boldular

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Astrahan oblastynyň gubernatoryny kabul etdi

Türkmenistanyň raýatlygyna kabul edilen adamlara pasportlary gowşuryldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Serdar Berdimuhamedowa Türkmenistanyň Gahrymany diýen ady dakyldy

Ata Watan Eserleri