TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan’da tarım sektöründe dijitalleşme

Türkmenistan’da yaklaşmakta olan pamuk ekimi dönemi öncesinde yeni tarım makineleri getirildi. ABD’nin John Deere şirketinden telematik kontrol sistemi ile donatılmış tarım makineleri ve traktörler, Türkmenistan’a teslim edildi. Tarımda dijital teknolojiler ve telematik sistemi kullanılarak, toprağın en doğru şekilde kullanılması öngörülmektedir.

Geçen sene Ağustos ayında Türkmenistan Tarım ve Çevre Koruma Bakanlığı ile John Deere Walldorf GmbH & Co. KG ”(Almanya) şirketi arasında 2020-2030 dönemi için tarım makine ve teçhizatta dijital elektronik kontrol sisteminin oluşturulması yönelik mutabakat muhtırası imzalanmıştı.

Bu anlaşma kapsamında önümüzdeki birkaç yılda 2013-2019 yılları arasında satın alınan John Deere ve Class model yüksek üretimli tarım makineleri telematik kontrol sistemi ile donatılacak. Bu sistem, makineleri, özellikle konumlarını, yakıt tüketimini, gerçek çalışma saatlerini, yüklemeyi ve diğer birçok parametreyi doğrudan ofisten ve Internet erişimi olan herhangi bir yerden veya bir cep telefonundan izleme imkanı sağlayacak.

Bunun için Tarım ve Çevre Koruma Bakanlığı’nda Yönetim Merkezi kuruldu. Bu merkezde tarım makineleri hakkında bilgi toplanmaktadır. Ayrıca aynı merkezden Ahal vilayetinin merkezi Anev kentinde de kuruldu. Diğer vilayetleri ve ilçeleri local bir hatla bağlantı kurularak, bilgilerin toplanması öngörülmektedir.

Türkmenistan’a getirilmekte olan tarım makineleri ülkenin iklim şartlarına uygun olarak test edildikten sonra tedarik edilmektedir. Telematik sistemle donatılan tarım makineleri Ahal vilayetinin Gökdepe, Kaka ve Ak Buğday ilçelerinin pamuk tarlalarında test edildi.

Mart-Nisan 2020 tarihlerinde ülkeye bu sistemli 155 traktör ve 98 ekme ekipmanı getirilecek.

Bunun yanı sıra John Deere Walldorf GmbH & Co. KG şirketi ile imzalanan anlaşma çerçevesinde 600 adet pamuk toplama makinesi de satın alınacak. Bunun 300 adedi 2019 yılında tedarik edildi. Geri kalan 300’ü bu sene pamuk toplama döneminde teslim edilecek.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Gazagystanda döwlet saparynda bolar

Burj Halifa Türkmenistanyň Döwlet baýdagynyň şekilinde ýalkym saçdy

Türkmenistanyň içeri işler ministrine polisiýanyň polkownigi ýörite ady dakyldy

Teswirle