DÜNÝÄ

Türkmenistan’da Diplomatlar Günü kutlandı

Türkmenistan’da her sene 18 Şubat tarihinde kutlanan Diplomatlar Günü, bu sene de uluslararası konferans ile kutlandı. Kutlama etkinlikleri kapsamında Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nın Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde ‘Tarafsızlık politikası ve barış kültürü’ konulu uluslararası konferans düzenlendi.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen “Tarafsızlık politikası ve barış kültürü” konulu uluslararası konferans, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbangulı Berdimuhamedov’un kutlama mesajını Türkmenistan Dışişleri Bakanı ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Raşid Meredov’un okumasıyla başladı. Konferansa Türkmenistan’da akredite olan tüm diplomatik misyon temsilcileri, yerli ve yabancı basın mensupları katıldı.

Türkmenistan Devlet Başkanı bu konferans katılımcılarına yazılı mesaj gönderdi. Mesjaında Türkmenistan’ın diplomatlarını Diplomatlar günü ile tebrik ederek, “Dünya gelişiminin şu anki zor döneminde tarafsızlık durumunun önemi daha da artmaktadır. 2021 Uluslararası Barış ve Güven Yılı ilan eden Türkmenistan’ın girişiminde Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun oybirliğiyle kabul edilmesi özel bir anlama sahiptir. Bu, tarafsızlık politikasının modern uluslararası ilişkiler koşullarında büyük önemini göstermektedir, çünkü tarafsızlık ilkeleri, bölgesel ve küresel ölçekte barışı ve güvenliği güçlendirmek ve gezegenin devletleri arasındaki etkileşimi artırmak için kapsamlı bir siyasi ve diplomatik araç haline gelmiştir.” şeklinde ifadeler kullandı.

Türkmenistan’da her yıl 18 Şubat tarihi “Diplomatlar Günü” olarak kutlamaktadır. Bu yıl da Türkmen diplomatların yetiştirildiği Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü bünyesinde organize edilen sergi, konferans ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde düzenlenen sergiye Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği başta olmak üzere ABD, Rusya, Suudi Arabistan, BAE, BM teşkilatları, Hindistan, Pakistan, Özbekistan, Kazakistan, Gürcistan gibi pekçok ülke stant açtı. Stantlar ülkelere has milli ürünler sergilendi. Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği standında da Türk milli giysileri yanı sıra tanıtıcı bültenler yer aldı.

Türkmenistan Dışişleri Bakanı ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Raşid Meredov ülkelerin standını gezdi. Türkiye’nin stantının yanında Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Togan Oral ile bir süre ayakta sohbet etti ve fotoğraf çekildi.

Bu arada, 14 Ocak tarihinde Aşkabat’ta Türkmenistan Devlet Başkanı’nın katılımıyla “Türkmenistan ve Uluslararası Örgütler: Barış ve Kalkınma İçin İşbirliği” Uluslararası Konferansı başarıyla gerçekleştirildi. Bu konferans, katılımcılarının Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne bir bildirisi ile sona ermişti. Bu bildiri, BM Genel Kurulunun 74. oturumunun bir belgesi olarak kabul edilmiş ve BM’nin resmi dillerinde yayınlanmıştır.

Ýene-de okaň

Dünýäniň iň täsirli zenanlary

Türkmenistanyň Prezidenti Zambiýa Respublikasynyň Prezidentini gutlady

COP-28: 30 milliard dollarlyk howa gaznasy dörediler

Ata Watan Eserleri

Antoniu Guterriş: 2023-nji ýyl iň yssy ýyl boldy

Türkmenistan we Azerbaýjan gümrük pudagynda hyzmatdaşlygy ösdürýärler

Türkmenistanyň Bitaraplygynyň 28 ýyllygy mynasybetli geçiriljek çäreler