TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenabat’tan İstanbul’a Düzenlenecek Özel Uçak Seferine Ilişkin Duyuru

Değerli Vatandaşlarımız,

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Büyükelçiliğimizin girişimleriyle, Türk Hava Yolları (THY) tarafından Türkmenistan’dan Türkiye’ye dönme taleplerini Büyükelçiliğimize bildiren Türk vatandaşlarınınTürkiye’ye gidişlerinin sağlanması amacıyla, Türkmenabat-İstanbul güzergahında, 26 Haziran 2020 tarihinde, Türkmenistan saati ile saat 01.00’de (25 Haziran’ı 26 Haziran’a bağlayan gece) bir uçak seferi gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Sözkonusu uçak seferine katılmak için THY’nin Aşkabat Bilet Satış Ofisi’ne (+993- 610-144-33) yolcu pasaportlarının aslı veya fotokopileriyle birlikte başvurularak bilet temin edilmesi gerekmektedir. (Türkiye’ye gitme taleplerini daha önce Büyükelçiliğimize iletmiş olan vatandaşlarımızın listesi, başvuru halinde bilet kesilebilmesini teminen THY’nin Aşkabat Ofisi’ne iletilmiştir.)

THY tarafından bahsekonu sefere katılacak her yolcu için bilet ücreti 450 ABD Doları ve bagaj limiti 40 kg olarak belirlenmiştir (Bilet fiyatında değişiklik olması halinde duyurulacaktır). Ayrıca, yolcuların laptop ve el çantası haricinde, beraberlerinde el bagajı taşımasına izin verilmeyecektir. Bu hususlara ilişkin ilave bilgilerin, THY’nin Aşkabat Bilet Satış Ofisi’nden de teyit edilmesi mümkündür.

Bahsekonu sefere Türkmenabat dışındaki şehirlerden katılınması halinde, bulunulan şehirden Türkmenabat’a yönelik iç hat uçak biletlerinin Türkmen Havayolları satış ofislerinden temin edilmesi gerekmektedir. (İç hat uçak seferlerinde yolcu başına bagaj limitinin 20 kg olduğu ve fazla bagaj için Türkmen Havayollarına ek ücret ödenmesi gerektiği hususu hatırda tutulmalıdır.)

Diğer taraftan, Türkmenistan makamlarınca COVID-19 pandemisiyle mücadelede alınan önlemler kapsamında, tahliye amacıyla gerçekleştirilen seferlerde, tüm ülkelerin vatandaşlarından Türkmenistan’dan ayrılırken COVID-19 hastalığının olmadığını kanıtlayan sağlık raporu ibraz etmeleri talep edilmektedir. Bahsekonu uygulama çerçevesinde, THY’nin uçak seferine katılacak tüm vatandaşlarımızın, seyahatlerinden 24 saat önce COVID-19 testi yaptırmaları ve bahsekonu sağlık raporunu temin etmeleri gerektiği Türkmen makamlarınca bildirilmiştir.

İlave soruların olması halinde, Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesine “+993 12 94 00 27” ve “+993 12 94 00 29” telefon numaralarından ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla.

T.C. Aşkabat Büyükelçiliği

 

Kaynak: http://askabat.be.mfa.gov.tr/

Ýene-de okaň

Halkara ahalteke atçylyk sport toplumynda baýramçylyk at çapyşyklary geçirildi

Türkiýäniň Prezidenti Türkmenistanyň Garaşsyzlyk gününi gutlady

Ata Watan Eserleri

Döwlet münberindäki Garaşsyzlyk baýramynyň dabarasy

Teswirle