JEMGYÝET

Turkmen Desert Race dünyaya tanıtılıyor

Türkmenistan’ın 9-15 Eylül tarihlerinde ev sahipliğini yapacağı Amul-Hazar 2018 (Turkmen Desert Race) uluslararası rallisi tüm dünyada tanıtılıyor. Tarihi İpek Yolu’nun önemli güzergahlarının birinde yerleşen Türkmenistan’ın gerçekleştireceği bu spor yarışı, ülkenin hem tanıtımı hem de saygınlığı açısından son derece önemlidir.

Bu nedenle, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov da bu yarışı yakından takip ediyor ve yarışın yapılacağı etapları bizzat inceliyor. Dakar rallisi serisi gibi dev yarışların birisine dönüştürülmesi beklenen Türkmenistan’ın doğusu ile batısını birleştiren Amul-Hazar 2018 rallisi için Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı tanıtım törenleri düzenliyor. Dışişleri Bakanlığı ülkenin diğer kurumları ve devlet televizyonu ile birlikte Çin, Belarus, Romanya ve Özbekistan’da tanıtım törenleri gerçekleştirdi.

Belarus’un başkenti Minsk’teki tören, Türkmenistan Büyükelçiliği, Belarus Otomobil Federasyonu ve "MAZ-sport-auto" spor takımı ile ortaklaşa düzenlendi. Tanıtım etkinliğine, Türkmenistan Devlet Televizyonu yanı sıra Türkmenistan Spor ve Gençlik Politikaları Bakanlığı, Belarus Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Belarus Otomobil Federasyonu, yabancı büyükelçiler ve uluslararası kuruluşların temsilcileri katıldı.

Belarus’daki basın kuruluşları da ilgi gösterdiği brifingde ralli ile ilgili tanıtım videosu gösterildi ve çeşitli bilgiler aktarıldı.

Romanya’nın Transilvanya bölgesinin Orashtie kasabasında off-road ve ralli arabaları arasında Romanya'nın açık ulusal şampiyonluğunun 4.aşaması gerçekleştirildi. Türkmenistan’ın Romanya Büyükelçiliği, ülkenin Otomobil Sporları Federasyonu ile birlikte Amul-Hazar 2018 rallisinin tanıtımını gerçekleştirdi.

Romanya’daki yarış kapsamında Türkmenistan’daki ralli ile ilgili sergi açıldı. Katılımcılar Amul-Hazar rallisi hakkında bilgi alma imkanına sahip oldu.

Romanya’daki off-road yarışına sınır komşuları Sırbistan, Bulgaristan ve aynı zamanda İtalya’dan da takımlar katıldı.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal

Ýene-de okaň

Türkmenistanda syýahatçylyk boýunça halkara maslahat geçiriler

16-njy martda Türkmenistanda ählihalk bag ekmek dabarasy geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň 3-nji Antalýa diplomatiýa forumyndaky çykyşy

Türkmen halkynyň Milli Lideri Antalýa diplomatiýa forumynda çykyş etdi

Ata Watan Eserleri

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürleri bilen duşuşdy

Rejep Taýyp Ärdogana Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” diýen hormatly ady dakyldy