30 futbol meýdançasy ululygynda teleskop

Hytaý Halk Respublikasynda gurlan we 30 futbol meýdançasynyň meýdanyna deň bolan ululykdaky teleskop işläp başlady. 180 million dollar sarp edilen bu teleskop Hytaýda “asman giňişliginiň gözi” hökmünde atlandyrylýar.

500 metr diametrindäki  ählumumy diagrama radio teleskopy (FAST) işläp başlady. “BBC” teleýaýlymynyň habar bermegine görä, 180 million dollar sarp edilen teleskopyň gurluşygy 5 ýyl dowam etdi. Sekuntda 38 gigabaýt maglumat almaga mümkinçiligi bolan bu teleskobyň ýuwaş-ýuwaşdan halkara astronomlaryň ulanmagyna berler.

Bu teleskoby asman giňişliginde tebigy wodorod gözläp, pulsaryň gowşak tolkunlaryny alyp, asman giňişliginde ýaşaýşyň alamatlaryny gözlemäge ýardam eder.

Bilermenler synag hökmünde 101 gowşak pulsar tolkunyny kabul eden bu teleskobyň öňümizdäki 3 ýylyň dowamynda has uly ylmy açyşlara mümkinçilik döretjekdiklerini belleýärler.

Hytaýyň hökümeti 2020-nji ýyla çenli asman giňişliginde hemişelik kosmos bekedeni gurmagy göz öňünde tutýar. Hytaý bu maksadyna ýeten halatynda ol ABŞ-dan we Russiýadan soňra kosmos bekedi bolan üçünji ýurt bolar.

Rastgele Haberler

Türkmenistan’ın tarım ürün ihracatı arttıyor

Ocak 9, 2020 - 7:33 PM
Geçen yıl, ülkenin tarım üreticileri kavun, meyve ve sebze ve baklagil hasadı yetiştirdi. Özel sektör, tarım sektörünün potansiyelinin güçlendirilmesinde ve ithalat ikamesi ve ihracat yönelimi devlet programlarının uygulanmasında önemli bir rol oynamaktadır.
Daha fazla oku

Atavatan Türkmenistan’ı Facebook’tan Takip edin!

Ocak 18, 2020 - 5:36 PM
Ata Vatanımız Türkmenistan ile ilgili güncel haber ve analizleri Türkçe, Türkmence, Rusça ve İngilizce  olarak günlük yayınlamakta olan Atavatan Türkmenistan Uluslararası Dergisinin resmi www.atavatan-turkmenistan.com sitesi, sosyal medyada giderek büyüyor. Yayın ekibimiz tarafından üretilen haber ve analizleri yayınlayan sitemizdeki haber ve analizleri Facebook hesabımızdan da takip edebilirsiniz. Sitemiz Türkmenistan’daki önemli sosyal, ekonomik ve siyasi gelişmeleri yerinde takip etmekte ve anında dünyaya servis etmektedir. Türkmenistan ile haber ve analizleri Facebook hesabımızdan
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *