Türk Dünyası Sivil Toplumu İstanbul’da buluştu

İstanbul’da faaliyette bulunan Türk dünyası sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinin katılımıyla  “Türk Dünyası Sivil Toplum Buluşması” gerçekleştirildi. Türkmenistanlılar Dayanışma Derneğinin yöneticilerinin de katıldığı “Türk Dünyası Sivil Toplum Buluşmasına” İstanbul Büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı. Toplantı öncesi Türk dünyasından İstanbul’da faaliyette bulunan onlarca dernek yöneticileri Topkapı Kültür Parkı’nda bulunan Türk Dünyası Kültür Mahallesi’ndeki Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), R.F. Tataristan, Balkanlar, R.F. Başkurdistan Kültür Evleri’ni ziyaret ettiler. Türkmenistan Kültür Evi bu evlerin arasında önemli konuma sahip olup,  bu Ev’de Türkmenistan’a ait, resimlerin, kitapların ve aralarında “Atavatan Türkmenistan” dergisinin çeşitli sayılarının bulunduğu dergiler ve diğer bilgi verici materyaller bulunmaktadır. Türkmen kültürüne ait çeşitli kültürel varlıklar Türkmenistan Evi’nde sergilenmektedir.

Türk Dünyası Sivil Toplum buluşması konuşmalar ile başladı. Açılış konuşmasından sonra söz alan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türk Dünyası Sivil Toplum buluşmasında bulunmaktan memnun olduğunu beyan etti. İmamoğlu,  buluşmaya katılan Dernek yöneticilerine hoş geldiniz dedi. İstanbul sadece Türkiye’nin değil, aynı anda Türk Dünyasının da en büyük şehri diyen İmamoğlu, İstanbul sadece büyüklüğü ile değil, aynı anda sahip olduğu değerlerle de  Türk dünyasının buluşma noktası olduğunu belirtti. Türk Dünyası Kültür Mahallesinin bulunduğu noktanın Fatih Sultan Mehmet’in Fetihten önce otağının kurduğu alan olduğunu belirten İmamoğlu, çok değerli bir kültür mirasını temsil ettiklerini ve yaşadıklarını sözlerine ekledi. 2009 yılından beri faaliyette bulunan Türk Dünyası Kültür Mahallesinin daha da faydalı hale gelmesi için projelerin olduğunu belirten İmamoğlu, bu mahallede Türk Dünyasının değerlerinin daha derin tanıtılmasına katkı sunacaklarını ifade etti. Büyükşehir belediye başkanlığı olarak Türk Dünyası ile ilişkileri daha da geliştireceklerini belirten İmamoğlu, bu anlamda İstanbul’da bulunan başkonsolosluklarla da çalışacaklarını belirtti.

Toplantı sonrası İstanbul Büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’na Türkmenistanlılar Dayanışma Derneği başkanı Av.Dr.Dövran Orazgylyjov ve Genel Sekreter Uktam İslamkulov, Türkmen Milli giysini takdim etti. Türkmen Telpeği’ni giyerek poz veren İmamoğlu, daha sonra toplantı alanından ayrıldı.

Türk Dünyası Sivil Toplum Buluşmasında dernek yöneticilerine Türk dünyasına ait müzik dinletisi yapıldı. Toplantıya katılanların masalarında Atavatan Türkmenistan dergisinin çeşitli sayılarının olması dikkat çekti.

Rastgele Haberler

Dünýäniň iň güýçli pasporty

Ocak 9, 2020 - 7:55 PM
2020-nji ýyl üçin iň güýçli pasportlaryň arasynda öňdeligi ýene-de Aziýadan Ýaponiýa döwleti eýeledi. Halkara Howa Aragatnaşyk Bileleşiginiň maglumatlary esasynda düzülen “Henleý” pasport görkezijisinde Ýaponiýanyň pasporty 1-nji orunda durýar.
Daha fazla oku

Türkmenistan ile Almanya arasında sağlık işbirliği

Ocak 6, 2020 - 6:12 PM
Türkmenistan ile Almanya arasında tıp alanında işbirliği yapılmaktadır. Ülkeye her sene düzenli olarak Almanya’dan doktorlar davet edilerek, çeşitli hastanelerde birlikte çalışmalar yürütülmektedir. Ayrıca, Türkmenistan ile işbirliği yapan Alman doktorlar ödüllendirilmektedir.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *