Türkmenistan’da renkli cam üretimi

Şubat 2018 senesinde Ahal vilayetinde hizmete açılan Türkmenistan Sanayi ve Haberleşme Bakanlığı Türkmensanayi Ajansı’na bağlı Türkmen Cam Ürünleri Fabrikasında renkli cam üretimine başlandı. Mavi ve yeşil boyalı cam (yaklaşık yarım milyon metrekare) üretimi gerçekleştirildi. Tekrarlanan işlemde ve uzun süreli kullanımda renk değişmediği görülmüştür.

Renkli cam üretimi için ilk defa demir ve kobalt oksitler kullanıldı. Sözde moleküler boyalar tamamen cam üretimi işlemi içinde çözülmektedir. Cam eritme işlemine belirli oranlarda marganez, nikel, krom oksitleri eklenerek, geniş bir renk paleti almak mümkün olacak.

Ek olarak, metal püskürtme camın ek kullanışlı özellikler vermesini sağlar. Örneğin, tesiste magnetron püskürtme kullanırken enerji tasarruflu renkli cam üretmek olur.

Yenilikçi teknolojiler kullanılarak elde edilen camlar çok çeşitli uygulamalara sahiptir: vitray pencereler oluşturmak, bina cephelerinin camlanması, iç tasarımda, lambaların ve dekoratif cam yapıların imalatının yanı sıra bulaşıkların, çeşitli aksesuarların, tıbbi, fotoğraf ve video ekipmanlarının ve diğer ürünlerin imalatı için  kullanılmaktadır.

Açıldığı günden bu yana başarılı çalışmalar yürüten Türkmen Cam Ürünleri Fabrikası, ürettiği ürünleri Özbekistan, Kazakistan, Afganistan ve Tacikistan olamk üzere birçok ülkeye ihraç etmektedir.

Tepe Türkmen İnşaat ve Ticaret A.Ş tarafından inşa edilen ve 14 Şubat 2018 tarihinde Türkmenistan Devlet Başkanı ve TOBB Başkanı Rifat Hısarcıklıoğlu tarafından açılışı gerçekleştirilen Cam Ürünleri Fabrikası, ilk ihracatını Özbekistan’a gerçekleştirmişti.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *