Suudi Kalkınma Fonu TAPI projesini finanse etmek için kredi sağlayacak

Suudi Kalkınma Fonu, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğal gaz boru hattı projesinin finansmanı için kredi sağlayacak. Bununla ilgili Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov yeni bir Kararname imzaladı.

 Bu Kararname çerçevesinde, kredinin alıcısı olarak Türkmenistan Hükümeti adına Dış Ekonomik İşler Bankası, TAPI gaz boru hattı projesini finanse etmek ve yürürlüğe girmesi ile ilgili işlemleri yürütmek için Suudi Kalkınma Fonu ile bir finansal anlaşma imzalayacak. 

Daha önce de Dış Ekonomik İşler Bankası, Suudi Kalkınma Fonu ile bu alanda bir anlaşma imzalamıştı. Bu anlaşma, TAPİ projesi için boru alımı ile ilgili olmuştu. Bu bağlamda, Türkmengaz Devlet Kurumu, Global Pipe Company ile 40 milyon dolar değerinde boru ürünleri satın alma anlaşması imzalamıştı. Bu boruların alımında Suudi Kalkınma Fonu desteği sağlanmıştı.

TAPİ doğalgaz boru hattı bin 800’den fazla kilometreye uzayan önemli bir doğalgaz projesidir. Türkmenistan’ın güneyindeki dünyanın en büyük 2.doğalgaz yatağı olan Galkınış sahasından başlayara, Afganistan’ın Herat ve Kandahar, Pakistan Quetta ve Multan kentlerinden geçerek, Hindistan'daki Fazılka şehrine ulaşacaktır. Doğalgaz boru hattının kapasitesi yıllık 33 milyar metreküptür.

Rastgele Haberler

Dılı bolmaýan Laldyr, emma Lalyň hem Dılı Bardyr

Ocak 10, 2020 - 2:17 AM
Dilsiz hiç zat ýokdur. Durmuş, ýaşaýyş diliň esasynda gurlandyr. Ylymy-da, medeniyeti-de, sungaty-da dilsiz göz öňüne getirip bolmaýar. Dil bilen baglanyşygy, gatnaşygy bolmaýan ylym-da ýokdur. Galyberse-de, dilimiz bütin ylymlar bilen özara arabaglanyşykdadyr. Matematikaçylar özüniň dilini güýjini simwollardan, sifrlerden,
Daha fazla oku

Ses bilen işleýän kran

Ocak 16, 2020 - 5:13 PM
2020-nji ýyl... Entek bizde uçýan ýeňil awtoulagymyz ýok. Ýöne ýakynda biz suw krantlary bilen gürleşip bileris. “Moen” kompaniýasy hödürleýän “akylly kranyň” kömegi bilen adamlar aşhana işlerini el degirmezden amala aşyryp bilerler.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *