Türkmenistan’ın tarım ürün ihracatı arttıyor

Geçen yıl, ülkenin tarım üreticileri kavun, meyve ve sebze ve baklagil hasadı yetiştirdi. Özel sektör, tarım sektörünün potansiyelinin güçlendirilmesinde ve ithalat ikamesi ve ihracat yönelimi devlet programlarının uygulanmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği'ne göre, gıda ürünlerinin çoğu özel çiftlikler ve ticari işletmeler tarafından yetiştirilmektedir. 2019 yılında 26 bin tondan fazla domates, 14.5 bin ton kavun ve karpuz, 7 bin tondan fazla meyve ürünleri ve 6.4 bin ton baklagil ürettildi.

Türkmenistanlı işadamları, yeni toprakların geliştirilmesi, meyve bahçeleri ve üzüm bağlarının toprağının genişletilmesi, sera sayısının artırılması yoluyla gıda üretimini artırmak için çalışıyor. Bu da, ihracatın arttırılması için önemli koşullar yaratmaktadır. Özellikle 2019 yılında Rusya Federasyonu'na ve diğer BDT ülkelerine 25 milyon dolardan fazla tarım ürün satıldı.

2019 yılında yurtdışında domates arzı önemli ölçüde arttı. Bu sebze mahsulünün ihracat hacmi geçen yıl yaklaşık 16 bin tona ulaştı.

Geçen yıl, 6 bin tondan fazla meyve ve kavun, yaklaşık 4 bin ton baklagil ihracatı gerçekleştirildi. Girişimciler, şekerleme ve diğer gıda ürünlerinin üretimini birkaç kez arttırdı.

Meyve ve sebzelerin önemli bir kısmı BDT ülkelerine tedarik ediliyor, Türkmen şekerleme ürünleri Afganistan'da büyük talep görüyor ve Çinli tüketiciler dondurma gönderilmektedir.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *