Türkmenistan ile Macaristan ekonomik işbirliğini arttıracak

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un imzaladığı kararname çerçevesinde Türkmenistan-Macaristan Hükümetlerarası Ekonomik İşbirliği Komisyonu'nun Türkmen tarafı üyeleri belirlendi. Söz konusu kararın, Türkmenistan ile Macaristan hükümetler arasında ekonomik işbirliği anlaşması kapsamında alındığı belirtildi.

Bu bağlamda, 20-21 Ocak tarihlerinde Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Türkmenistan-Macaristan Hükümetlerarası Ekonomik İşbirliği Komisyonu toplanacak. Türkmenistan ve Macaristan'ın iş çevrelerinin yaklaşan toplantısında enerji, yüksek teknoloji, ticaret, ulaşım ve iletişim, tarım ve su, kimya ve ilaç endüstrileri, turizm ve eğitim gibi alanlarda ortaklık fırsatları değerlendirilecek.

İki ülkenin hükümetleri arasında, Ekonomik İşbirliği Anlaşması yürürlüktedir. İkili belgeler aynı zamanda iki ülkenin Ticaret ve Sanayi Odaları arasındaki İşbirliği Anlaşmasını da içermektedir.

Bu barada Türkmenistan Sanayiciler ve Girşimciler Birliği’nin Rygsal gazetesinde yer alan haberde, Budapeşte’deki  Türkmenistan-Macaristan Hükümetlerarası Ekonomik İşbirliği Komisyonu toplantısına Türkmenistan Sanayiciler ve Girşimciler Birliği’ne üye yerli firmalar da katılacak.

İki ülke arasındaki Hükümetlerarası Ekonomik İşbirliği Komisyonu’nun 1.toplantısı 3 Haziran 2015 senesinde yapılmıştı.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *